Erişilebilirlik

G20 Zirvesi'nde Gözler Çin'de Olacak


G20 Zirvesi'nde Gözler Çin'de Olacak

G20 ülkelerinin liderleri bu hafta Fransa’da biraraya geliyor. Gündemdeki temel konu küresel ekonomiyi bekleyen yeni kriz tehlikesi.

Zirvenin yapılacağı Cannes, zenginlerin mekanı olarak biliniyor, ancak G20 liderleri burada kemer sıkma önlemlerini ele alacak, küresel ekonomiyi tehdit eden unsurları ortadan kaldırma yolları arayacak.

Zirve nedeniyle Cannes’da 12 bin Fransız polis memuru görevlendirildi. Özel birimler ve helikopterler eşliğindeki polislerin temel hedefi güvenliği sağlamak ve göstericileri zirvenin yapıldığı yerden olabildiğince uzak tutmak.

Görüş ayrılıkları 'zirve yapabilir'

Avrupa’yı tehdit eden Euro krizi henüz çözülebilmiş değil, bu konunun zirvede görüş ayrılıklarını ortaya çıkarması bekleniyor.

London School of Economics’den Stephanie Rickard, “Bu zirve, G20 ülkelerinin Avrupa’nın borç krizini önlemek üzere vardığı anlaşma hakkındaki görüşlerini ortaya koyabilmesine fırsat sunacak, kapalı oturumlarda, samimi ve zorlu toplantılar yapılacağına eminim. Para nereden gelecek, nasıl kullanılacak, bu anlaşma krizin yayılmasını önleyecek mi? Liderler, kamuoyu önünde, eminim, ortak bir cephe olduklarını göstermeye çalışacak ve olabildiğince olumlu bir görüntü ortaya koyacaklardır,” diyor.

Çin yardım edecek mi?

Avrupalı liderler geçen hafta Euro krizinin yayılmasını önlemek üzere bir anlaşmaya vardı. Plan, acil yardım fonuna daha fazla para aktarılmasını öngörüyor.

Avrupa, Çin gibi gelişmekte olan ülkelerden yardım bekliyor, ancak Çin’in nasıl bir yardım yapacağı bilinmiyor. Daiwa Capital Markets’den Tobias Blattner, “G20 zirvesinde, Çin gibi ülkelerden somut taahhütler, net rakamlar bekleniyor, piyasaların beklediği de bu tür bir gelişme,” diyor.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Cannes zirvesi öncesinde Avusturya’ya gitti. Çin’in para birimi konusundaki politikası uzun süredir G20 ülkeleri arasında sıkıntı konusu. AB ve Amerika, Çin’i, Yuan’ın değerini, ihracatını güçlendirmek için, suni olarak düşük tutmakla suçluyor. London School of Economics’ten Stephanie Rickard, “Çin çok ilginç bir konumda, potansiyel bir güç, Avrupa’yı kurtaracak kaynağa sahipler, ama bunu yaparlarsa karşılığında Yuan konusunda esneklik ve uluslararası arenada daha fazla söz isteyecektir,” diyor.

Piyasalar, şimdi rahat bir nefes almak için G20’den olumlu haberler bekliyor.


XS
SM
MD
LG