Erişilebilirlik

G20 Zirvesi Başladı


G20 Zirvesi Başladı

Zirveye Başkan Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri katılıyor

Yirmiler Grubu (G20) zirvesi Kanada’nın Toronto kentinde başladı. Zirveye Başkan Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri katılıyor. Zirvede giderek yavaşlayan küresel ekonomik büyümenin nasıl sürdürüleceğini ele alınıyor.

Amerika Maliye Bakanı Timothy Geithner küresel ekonomik büyümenin sürmesi için uluslararası işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. G20 zirvesinin açılışından önce açıklama yapan Geithner, son dönemde görülen en ciddi finans krizinin aşılmasına rağmen bazı ciddi ekonomik sorunların bulunduğunu belirtti.

Geithner, küresel ekonominin güçlendirilmesi ve ekonomik zararın giderilmesi için işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

Gaithner, Avrupa’yla Japonya’nın ihracata dayalı bir toparlanma stratejisi izlediğini, ancak iç talebin arttırılmasına da öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

ABD Maliye Bakanı, Çin’in para biriminin değer kazanmasına izin vermesinin memnunluk yarattığını kaydetti. Çinli yetkililer ise bu konuda dış baskılara boyun eğmeyeceklerini, kur politikasını kendi ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda oluşturacaklarını bildirdi.

G20 ülkeleri küresel üretiminin yüzde 90’ını; uluslararası ticaretin de yüzde 80’ini teşkil ediyor.

G20 üyeleri şöyle: Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kanada, Rusya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Meksika, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği.

XS
SM
MD
LG