Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi'nden Oybirliğiyle Suriye Kararı


BM Güvenlik Konseyi

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’deki insani krize değinen bir kararı oybirliğiyle onayladı. Karar iç savaşın tüm taraflarından milyonlarca mağdura yardım malzemelerinin ulaştırılmasına derhal izin verme talebinde bulunuyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’deki insani krize değinen bir kararı oybirliğiyle onayladı. Karar iç savaşın tüm taraflarından milyonlarca mağdura yardım malzemelerinin ulaştırılmasına derhal izin verme talebinde bulunuyor.

15 üyeli Güvenlik Konseyi, iç savaşın başladığı üç yıldan bu yana Suriye konusunda ilk kez bir kararda uzlaşıyor. Rusya ve Çin, Suriye’yle ilgili tüm kararları bloke etmişti. Bu kez iki ülke de olumlu oy verdi.

Bununla birlikte son Güvenlik Konseyi kararı yaptırım tehdidinde bulunmuyor. Rusya, Batı ve Arap ülkeleri tarafından hazırlanan karar tasarısının orijinalinde yaptırım ifadesini kaldırtmıştı. Ancak kararda, talebe uyulmaması durumunda “yeni adımlar atılacağı” uyarısı var.

BM kararı, Suriye’de derhal sınır ötesinden gönderilen yardımların yerlerine ulaştırılması talebi bulunuyor, ayrıca Suriye hükümetiyle silahlı isyancıların işlediği insan hakları ihlalleri kınanıyor.

Kararın içerdiği başka taleplerse, tüm tarafların derhal sivillere yönelik saldırılara, yerleşim yerlerinde topçu ateşi ya da hava bombardımanı gibi rastgele silah kullanmaya son vermesi. Suriye helikopterleri, son aylarda sivillerin bulunduğu bölgelere varil bombası adı verilen patlayıcılar atıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Güvenlik Konseyi’ne oylamadan sonra yaptığı açıklamada aslında böyle bir oylama yapılmasının bile gereksiz olduğunu, çünkü insani yardımların asla pazarlık konusu yapılamayacağını ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde zaten uygulanması gereken bir şey olduğunu söyledi.

Öte yandan Suriye’de Esat rejimine bağlı güçlerle muhalefet arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ordu, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nde ateşkes çizgisi yakınında isyancıların denetimindeki iki bölgeyi yoğun çatışmalardan sonra ele geçirdi.

Suriye devlet televizyonuna konuşan bir komutan, askerlerin ve rejime destek veren milis güçlerinin Kuneytra’nın güneyindeki Resmelhür ve Resmelsad’ı ele geçirdiğini bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan muhalefet grubu Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü, rejime bağlı güçlerin saldırılarını yoğunlaştırdığını ve hava kuvvetlerinden destek aldığını doğruladı. Örgüt, hava kuvvetlerinin ayrıca Şam’ın kuzeyindeki isyancı mevzilerini de bombaladığını, başkent dışında da çatışmaların arttığını bildirdi.

Komşu Lübnan’da ise bir intihar eylemcisi, orduya ait bir kontrol noktasına bombalı saldırı düzenledi. Şii militan örgüt Hizbullah’ın denetiminde bulunan Hermel’deki olayda iki kişi öldü.

Hizbullah’ın, Devlet Başkanı Beşar Esat’a destek vermek üzere savaşçılarını Suriye’ye gönderdiğini doğrulamasının ardından, örgütün kontrolundaki Lübnan’ın doğusu ve Beyrut’un güneyi, sık sık bu tarz şiddetli saldırılara hedef oluyor.
XS
SM
MD
LG