Erişilebilirlik

‘Türk Bandıralı Gemiyi Kurtardığı Göçmenler Alıkoydu’


Libya açıklarında göçmenler kendilerini kurtaran bir kargo gemisini alıkoydu. İtalyan basını Elhiblu 1 adlı geminin Türk bandıralı olduğunu duyurdu.

Gemi Libya’nın başkenti Trablus’a gidiyordu. İtalyan Corriere Della Sera gazetesinin internet sitesi ve diğer İtalyan haber ajanslarının aktardığına göre, Elhiblu 1 adlı kargo gemisi 108 göçmeni kurtardı. Ancak geminin bu göçmenleri Libya’ya geri götüreceği anlaşılınca, göçmenler kargo gemisinin kontrolunu ele geçirdi ve geminin rotasını Malta’ya çevirdi.

İtalya İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini ve Maltalı yetkililer kargo gemisinin Malta’ya doğru ilerlediğini söyledi. Salvini, “Bunlar zor durumda olan göçmenler değil, korsanlar. İtalya’yı ancak teleskopla görecekler” sözleriyle tepki gösterdi.

İtalya’da sağ kanatta yer alan Birlik Partisi’nin lideri olan Başbakan yardımcısı Salvini göreve geldiği Haziran ayından bu yana, İtalya’nın limanlarının yardım gemilerine kapatılması dahil olmak üzere yasadışı göçün engellenmesi konusunda uyguladığı sert politikalarla biliniyor.

Salvini Facebook sayfasından yaptığı açıklamada “Bu açıkça bir organize suç vakasıdır. Limanlarımız kapalı” diye yazdı.

Malta Silahlı Kuvvetleri sözcüsü de kargo gemisinin kaçırıldığını doğruladı, Maltalı yetkililerin süreci ve geminin rotasını yakından takip ettiğini ve geminin Malta limanlarına demir atmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG