Erişilebilirlik

Futbolseverler Süper Lig’in Ertelenmesini İstiyor


Rusya Premier Ligi’nin de ertelenmesiyle Avrupa kıtasındaki bütün ligler, bir istisna dışında ertelenmiş oldu.

O istisna ise Türk futbolunun en üst ligi olan Süper Lig.

Bugün UEFA Başkanı Aleksandr Ceferin’in başkanlığında Tüm Avrupa ülkelerinin federasyon yetkilileri ile yapılan telekonferansta 11 Haziran-11 Temmuz tarihlerinde yapılacak 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın da 2021 yılına ertelenmesi kararı alınmasının ardından olağanüstü bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu üyeleri, beklentilerin aksine ligin seyircisiz olarak devam edeceğini açıkladı.

Özdemir: ‘‘Türkiye, Corona virüsünden en az etkilenen ülke, liglerimiz seyircisiz olarak devam edecek’’

Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan TFF Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’nin Corona virüsü salgınından en az etkilenen ülke olduğunu söyledi.

Özdemir, ‘‘Şu anda alınmış kararda değişiklik yok. Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz olarak maçlar devam edecektir. Bir defa hepimizin bildiği gibi dünyada ve Türkiye’mizde çok hareketli zamanlar geçirmekteyiz. Her dakika durum değişebilir. Çok aklı başında olan, çok iyi planlama yapan bir sağlık bakanımız ve bir bilim kurulumuz var. Her şarttaki durumda, Türkiye'yi en az etkileyecek kararları alıyorlar. Bizim onlarla sürekli mesaimiz var. Bizim için en önce gelen Türkiye’mizdir. Tüm ülkeleri düşündüğümüzde Corona virüsünün en az etkilendiği ülke Türkiye diyebiliriz. Sokağa çıkma yasağı gibi bir gelişme yoktur, bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapıldı. Bunlar yalan haberlerdir. Herkesin içi rahat olsun. Her şeyin planlaması yapılmıştır, şu anda herhangi bir değişiklik yoktur. Liglerimiz, açıkladığımız program gereğince devam etmektedir’’ dedi.

Terim: ‘‘Bazıları söyleniyor, ben söylüyorum, Sağlığımız ve hayatımız söz konusu’’

Pazar günü oynanan ve berabere biten Galatasaray-Beşiktaş maçı sonrası açıklamalarda bulunan Galatasaray futbol takımı teknik direktörü Fatih Terim, Türkiye ve tüm dünyada olağanüstü önlemler alınırken Süper Lig’in oynatılmasına sert tepki göstermişti.

Terim, ‘‘Meclis ve parti grup toplantıları iptal edildi. Kamu ve özel kuruluşlarda kriterlere göre evden çalışma esasına geçildi. Dünyadaki tüm büyük ligler ertelendi. Milyonlar, hatta milyarlar, ‘Futbol insan hayatından önemli değil.’ cümlesini ana haberlerde, spor haberlerinde, gazetelerde ve televizyonlarda kuruyor. Seyircili oynanan bir spor dalını seyircisiz ve risk altında oynatıyorsunuz. Bazıları söyleniyor, ben söylüyorum. Sağlığımız ve hayatımız söz konusu. Böyle de bir illet var. Söylenenle eylem birbiriyle örtüşmüyor. Bizim maçta bin kişi olsa, 9 maçta 9-10 bin kişi yapar. Bu kadar insanı hangi bilimsel yaklaşım ve tedbirle oynatıyorsunuz?’’ demişti.

Terim ile TFF Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı arasında polemik

Terim’in ‘‘TFF, çarşamba günü öğlen seyircili oynanacağını, akşam seyircisiz oynanacağını açıklıyor. Çeşitli beyanlar var. Bir tanesi de başkan yardımcısına ait. Kendisi ‘Erteleme söz konusu olamaz.' diyor. Söz konusu olamazsa, sen neden UEFA toplantısına gitmiyorsun? Telekonferansla buradan katılacaksın’’ diyerek eleştirdiği TFF Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı, bugünkü basın toplantısında Galatasaray teknik direktörüne yanıt verdi.

Yardımcı, ‘‘Fatih hocanın, kendisi açık konuşmamakla birlikte kastettiği başkan vekili benim. Kimi kastettiğini bilen iyi biliyor. Kendisi de müsaade etsin, UEFA ile olan görüşmelerde yönetim kurulu üyesi olarak bizim toplantılarımızı konferans yönetimiyle mi, buluşarak mı yaparız, buna biz karar verelim. Şahsım olarak hem tecrübem, hem de aklım var. Biz iki hafta önce Amsterdam’da bir toplantı yaptık. Bu olağanüstü bir durum. Hızlı hareket etmenin yolu buydu. Bunları bilecek kadar hem tecrübem, hem de aklım var. Nasıl çalıştığımı bilen de çok iyi biliyor’’ dedi.

Yılmaz: ‘‘Liglerin iptal edilmesi gerekirdi, yarın Cumhurbaşkanı’nın konuşması sonrası iptal bekliyorum’’

Spor yazarı ve yorumcusu Bozkurt Yılmaz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Süper Lig’e devam kararının doğru olmadığını düşünüyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Yılmaz, ‘‘Türkiye’deki liglerde oynayan 3405 futbolcunun ve 125 kulübün antrenörü ve personelinin tamamına test yapılmış olsa ve tüm sonuçlar negatif çıkmış olsa bile Süper Lig ve diğer alt liglerin iptal edilmesi gerekirdi. Çünkü insan sağlığı, sporcu sağlığı her şeyin üstünde. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı konuşması sonrası iptal kararı çıkmasını bekliyorum. Ancak şunun da altını çizmek gerek. Yalnız futbol değil, voleybol, basketbol ve hentbol gibi salon sporlarında da tüm Avrupa'da olduğu gibi iptal gerekli’’ diye konuştu.

Futbolseverler liglere ara verilmesini istiyor

VOA Türkçe’nin konuştuğu futbolseverler de liglerin ertelenmesinin doğru olduğu kanaatinde.

Futbolseverler Süper Lig’in Ertelenmesini İstiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Ahmet Burak Kabaklı, ‘Seyircisiz maçlarda hiçbir randıman bekleyemiyoruz. Dünkü derbide gördük. Oyuncular motive olamıyor. Teknik ekip motive olamıyor. Maçların çoğu berabere bitiyor, tek farkla kazanılıyor. Ligde de bir haksızlık olduğunu düşünüyorum böyle olduğu için bence de ertelenmeli’’ derken eski bir futbolcu olan Mehmet Yolgeçti taraftar yokluğu ve corona salgının futbolcularda yarattığı isteksizlik nedeniyle oynanan futbolun ‘tuzsuz çorba’dan farksız olduğunu dile getiriyor.

Maçların süresiz ertelenmesini en çok isteyenler ise geçtiğimiz hafta kendi sahalarında Beşiktaş’a puan kaybeden Galatasaray’ın taraftarları.

Restoranda çalışan Gazi Selek, ‘Maçların oynanmasıyla olan Cimbom’a oldu. Mali kayıp, puan kaybı. Ertelense tabii ki daha iyi olur. Bir ay, bir buçuk ay her yer kapandı. Ben restoranda çalışıyorum. Restoranlar kapalı, ligleri devam ettiriyorlar. Bu saçma bir şey’’ sözleriyle liglerin oynanmasını protesto ederken Samet Talil ise ‘‘Ben bir Galatasaray taraftarı olarak hakkımızın gasp edildiğini düşünüyorum. Bütün ligler erteleniyorsa ki bugün Rusya ligi de ertelendi bizim lig de ertelenmeli O kadar insan çalışıyor didiniyor, bilet alıyor. Onlara yazık yani’’ diye konuştu.

XS
SM
MD
LG