Erişilebilirlik

Fransız Seçmenin Siyasetçilere Güveni Azaldı


Fransız Seçmenin Siyasetçilere Güveni Azaldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un La Republique En Marche - Cumhuriyet Yürüyüşü adlı partisi, Fransa’nın en büyük iki siyasi partisini geride bırakarak, parlamento seçimlerinin ilk turunda en fazla oy alan parti oldu. Bu galibiyetin, Cumhurbaşkanı Macron’un icraatlarını meclisten geçirmesini kolaylaştırması bekleniyor. Öte yandan, uzmanlara göre, seçimlere katılım oranının düşük olması, Fransız halkının siyasetçilere güvenini kaybettiğini gösteriyor.

Fransa’daki parlamento seçimlerine sadece yüzde 41 oranında katılım oldu. Bu oran beş yıl önce yüzde 48’di. Seçmenlerin büyük bölümü artık siyasetçilere güvenmiyor.

Bazıları, yeni Cumhurbaşkanına şans vermek gerektiğini düşünüyor.

Macron’un değişim ve ilerleme vaadine oy verenler, icraatlarını gerçekleştirebilmesi için, cumhurbaşkanının desteklenmesi gerektiğini söylüyor: “Cumhurbaşkanı parlamento çoğunluğuna sahip olmalı. Aksi taktirde, Fransa’yı değiştiremez.”

Macron, seçimleri, Fransa’daki geleneksel siyaseti, halka daha yakın ve ilerleme odaklı bir siyasete dönüştürme sözü vererek kazandı. Öteyandan Macron, cumhurbaşkanlığının ilk haftalarında sorunlar da yaşadı. Kabinesindeki Uyum Bakanı Richard Ferrand hakkında yolsuzluk soruşturması açıldı: “Macron’un kurduğu hükümetin iletişim, kamu imaj korunması ve işleyişler açısından doğru yönde olduğunu düşünüyorum. Richard Ferrand konusunda bazı zorluklar yaşayabilir ama genel tabloya bakınca bu çok da büyük bir sorun değil.”

Parlamento seçimleri, Fransa’nın yeni ve genç cumhurbaşkanı Macron için kilit önem taşıyor. Yaklaşık 8 bin milletvekili adayı, parlamentodaki 557 sandalye için yarışıyor. Seçim sonuçlarını, önümüzdeki hafta Pazar günü yapılacak ikinci tur oylama belirleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG