Erişilebilirlik

Fransız Seçimlerinde "4'lü Yarış" ve Belirsizlik Korkusu


Fransa'da 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 haftadan az bir süre kalmasına rağmen, yarışın halen 4 adayla sürmesi ülkede endişeleri artırdı. Üstelik aşırı sağ aday Marine Le Pen ile radikal sol aday Jean-Luc Melenchon'un ikinci tura kalma ihtimali, AB ve ekonomi çevrelerinde paniğe yol açtı. Cumhurbaşkanı François Hollande, durum karşısında ilk kez sessizliğini bozarak seçmeni "popüler adaylar" konusunda uyardı.

Brexit ve Donald Trump seçimlerinde anketlerin yanılmasının ardından, kamuoyu yoklamalarına da güvenilmeyen Fransa'da devam eden gergin kampanyada, 11 aday arasından beklenmeyen bir süprizin çıkması ihtimali artıyor.

Aşırı sağ Front National'in (Ulusal Cephe- FN) lideri Marine Le Pen aylardır anketlerde önde gidiyor. Le Pen eğer Avrupa Birliği'nden ya da Euro'dan çıkılması, Schengen sınırlarının kapatılması ile göçmen ve İslam karşıtı söylemleri seçilmeyi başarırsa, Fransız toplum ve ekonomik yaşamını köklü değişiklikler bekliyor. Politikacılar ve piyasalar Fransa'nın böylesine köklü bir "U dönüşüne" hazır olduğundan hiç de emin görünmüyorlar.

Le Pen önde Macron hemen ensesinde

Le Pen'i en yakından izleyen isim, 2 yıl kadar önce kamuoyu tarafından tanınmayan, Cumhurbaşkanı Hollande'ın Elysee'deki danışmanlığını, ardından Ekonomi Bakanlığı'nı yürüten 38 yaşındaki Emmanuel Macron. Son anketler her iki adayın da oylarının yüzde 24 civarında olduğunu gösteriyor.

Ancak Macron'un ülkenin en büyük yatırım bankalarından Rothschild kökenli olması, aşırı liberal bir politika izlemesi, daha da kötüsü anketlerdeki popülaritesi "tekli rakamlara gerileyen mevcut cumhurbaşkanı François Hollande'ın "genç kopyası" olarak değerlendirilmesi Macron'un şansını zorluyor.

Bu seçimlerin favorisi hatta "kesin kazananı" gözüyle bakılan ana muhalefet muhafazakar sağ parti Cumhuriyetçiler'in (LR) adayı François Fillon ise, hakkındaki yolsuzluk skandalları nedeniyle yüzde 18'e kadar geriledi. Ancak anketlere inanmayan Fillon, partisinden gelen bütün baskılara rağmen devam kararı aldı. Hakkındaki iddialara rağmen seçilmesi "büyük bir mucize" olması anlamına geliyor.

Melenchon sürprizi

Seçim kampanyasının asıl süprizi ise, televizyon ekranlarına diğer adaylarla her çıktığında, "halkı en çok ikna eden" aday olarak seçilen, radikal solun adayı Jean Luc Melenchon. Fransız Komünist Partisi'nin de destekleme kararı aldığı Melanchon, 5 ya da 6'ıncı sırada iken, son anketlerde yüzde 19 ile 3'üncü sıraya yerleşti.

İktidardaki Sosyalist Parti'nin adayı Benoit Hamon ise, Melenchon'un popülaritesi karşısında başta iddialı başladığı yarışta erimeye devam ediyor. Son anketler, genç sosyalist adayın oylarının yüzde 9'a kadar gerilediğini gösteriyor.

Hollande: "Ülkenin değişime ihtiyacı var"

Seçimlerle ilgili olarak tarafsızlığını koruyan ve hiçbir adayı desteklemeyen Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, ikinci turun iki popüler aday arasında geçme ihtimali üzerine, sessizliğini bozdu.

Popülaritesi çok düşük olduğu için aday dahi olamayan Cumhurbaşkanı Hollande, Elysee'deki son günlerini tamamlamadan önce çok sayıda Fransız medyasına söyleşiler vermeye başladı. Le Monde'un iddiasına göre Hollande yakın çevresine "Bu kampanyadan kötü kokular yükseliyor" diyerek gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Hollande, bu hafta Le Point dergisinde çıkacak bir röportajda Fransa'nın seçimlerin ikinci turunda "Le Pen-Melenchon düellosuna" kilitlenmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

"Popülist adaylara pirim vermeme" çağrısında bulunan François Hollande, isim vermeden kendi partisinin adayı Benoit Hamon'u değil, Ekonomi Bakanlığı'ndan istifa ederek kendi adaylığını olanaksız hale getiren Emmanuel Macron'u desteklediğini ima etti. Hollande, "Eski adaylara değil yeniliğe oy verin. Fransa'nın yeniliğe ihtiyacı var" diyerek Macron'u işaret etti.

Hollande'ın bu adımıyla, kendisinden sonrasını düşündüğü ve "Fransa'yı radikal ve aşırı isimlere terkeden cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmek istemediği" belirtiliyor.

Elab Araştırma şirketinin bu sabah (Çarşamba günü) yayınladığı bir ankete göre, aşırı sağ lider Marine Le Pen ile liberal aday Emmanuel Macron yüzde 23, sağ parti Cumhuriytçiler'in (LR) adayı François Fillon yüzde 19, Jean-Luc Melenchon yüzde 17, iktidardaki sosyalistlerin adayı (PS) Benoit Hamon'un da yüzde 10 oy alıyor.

Piyasalarda Le Pen-Melenchon düeollosu korkusu

Hatta uzmanlar son günlerde Emmanuel Macron'un beklenen skoru elde edememesi durumunda, ikinci turda olası bir Marine Le Pen/ Jean-Luc Melenchon düellosu ihtimalinden söz etmeye başladı. Ancak bu ihtialin dedikodusu bile yatırımcıların korkulu rüyası olmaya yetti.

Radikal aday Melenchon'un son bir haftadır yükselmeye devam etmesi, Fransa'nın borçlanma maliyetinin artmasına ve bu alanda Almanya ile arasının açılmasına neden olmaya yetti bile.

Fransız İşadamları Derneği MEDEF Başkanı Pierre Gattaz "Le Pen-Melenchon düellosunun tam bir felaket" olacağını dile getirdi.

20 Nisan'da son ekran buluşması

Kampanya reSmi olarak başladı. Tüm adaylara medyada eşit süre tanınmasını öngören katı seçim yasası uygulanmaya kondu. Seçim afişleri sokakları süslemeye başladı. Adaylar seçimlerden 3 gün önce 20 Nisan'da, ülkenin en çok izlenen kamu televizyonu France 2'de son kez kozlarını paylaşacaklar. Ardından seçim atmosferine girilecek. Adayların bu son televizyon tartışmasındaki performansı ise hem kendi kaderlerini hem de Fransa'nın ve Avrupa'nın kaderini belirleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG