Erişilebilirlik

Fransız Komedyene Irkçılık Suçlaması


Fransa’nın Yahudi karşıtı söylemleri ile tanınan stand-up komedyeni Dieudonne M’bala M’bala’nın, ülke genelinde turneye çıktığı “Doğrudan duvara” adlı gösterisi ülkede ‘anti-semitizm’ tartışmalarını alevlendirdi

İçişleri Bakanı Manuel Valls, Dieudonne’nin gösterisinin “nefreti körüklediğini” belirterek, yasaklanması için tüm valiliklere birer genelge gönderdi. Yahudi dernekleri de, sanatçının gösterilerinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Gösterilerinde laiklik, göçmenler ya da Yahudiler gibi toplumun en hassas konularına değinen ve ‘quenelle’ adını verdiği, Nazi selamına benzeyen hareketi ile tepki çeken Dieudonne, geçen haftaki son gösterisinde yine olay yaratan ifadeler kullandı.

Dieudonne, France-Culture Radyosu’nun tanınan Yahudi sunucusu Patrick Cohen hakkında, “Onu her dinlediğimde hep aynı şeyi düşünüyorum. Gaz odaları… Çok yazık…” ifadesini kullandı. Gazeteci Cohen, ırkçı ifadeler üzerine, komedyen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından İçişleri Bakanı Manuel Valls de, bütün valiliklere bir genelge göndererek, gösterilerin yasaklanması için harekete geçilmesini istedi. Valls, “Dieudonne uzun süredir komik olmaya bıraktı. Yasal çerçevede bu gösterilere karşı harekete geçilmeli. Dieudonne, 9 kez yargılandı ama cezalarını ödemedi. Cezasını ödemesi için de gerekenler yapılacaktır” dedi. Valls, Dieudonne’nin ‘quennelle’ hareketinin de açıkça “neo-nazi bir işaret olduğunu” söyledi. CRIF başta olmak üzere Yahudi dernekleri de, sanatçının gösterilerinin yasaklanması çağrısında bulundu.

‘Nazi selamı değil el hareketi’

Dieudonne ise hareketin nazi selamı değil ‘yumuşak el hareketi’ olduğunu savunarak, gösterilerine devam ediyor. Dün akşam yeniden Paris’te sahne alan komedyenin bugün Nantes’da yapılan gösterisi iptal edildi. Bordeaux, Marsilya ve Tours gösterileri de iptal edildi. Ancak pek çok sanatçı, polemiğin ardından Dieudonne’nin seyircilerinin arttığına dikkat çekiyor ve İçişleri Bakanı Valls’in yasaklama kararına karşı çıkıyor.

Yeniden sahne aldı

Paris’teki gösterisinde Dieudonne Yahudi ünlülere çatmaya devam etti. Ünlü şarkıcı Patrick Bruel, birlikte uzun yıllar çalıştığı komedyen Elie Semoun, komedyen Gad Elmaleh ve ünlü sunucu Arthur’a saldırdı. Ülke genelinde oldukça fanatik de bir seyirci grubuna sahip olan Dieudonne’nin hayranları, ‘quenelle’ adlı selamı ve Yahudi karşıtlığı tişörtleri ile salonu doldurdu. Yahudi soykırımının İbranicesi ‘shoah ile ananas sözcüklerini birleştirerek yazdığı ‘shoa-nanas’ adlı şarkısı ile Yahudi karşıtı sözleri tekrar eden Dieudonne’ye seyircisi de eşlik etti.

Quenelle hareketi nereden geliyor?

Dieudonne, ilk kez 2003 yılında Yahudi karşıtı söylemleriyle tepki çekti. Özellikle Nazi selamını andırır bir şekilde, ‘İsr-Heil’ diyerek, selam vermesi büyük skandallara neden oldu. Bu nedenle birbiri ardına hakkında çeşitli davalar açıldı ve ceza aldı. Gösterileri yasaklanmaya başlayan Dieudonne, otobüslerde ve küçük tiyatrolarda şovuna devam etti. 2005’te ‘laiklik’ adlı gösterisinde ilk kez quenelle işareti yaptı.

Dieudonne’nin bu işareti izleyicisi tarafından tekrar edildi, ancak Yahudi karşıtı siyasi bir sembole dönüşmesi 2009’da başladı. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Siyonizm karşıtı bir liste çıkaran Dieudonne, seçim afişinde Matrix filminin afişini taklit ederek, ‘quenelle’ hareketini çekti. Bu tarihten itibaren quenelle Fransa’da “neo-nazizmin ve anti-semitizmin” sembolü oldu.

Montpellier ekibinde oynayan futbolcu Mathieu Deplagne sahada gol atınca quenelle işaretini yaptı. Dieudonne futbolcuya “altın quenelle” ödülü verdi. Geçtiğimiz hafta da ünlü futbolcu Nicolas Anelka ve Samir Nasri de attıkları gol sevincini açıkça qunelle hareketi ile kutlayınca tartışmalar büyüdü.

Hareketi kendini aşarak neo-nazilerin ve Yahudi karşıtlarının sembolü haline gelen Dieudonne, “Quenelle hareketinin bu kadar ileri gidebileceğini hiç düşünmemişim. Şimdi, bu sihirli formül bana ait değil. Gelmekte olan devrime aittir. Ayağa kalkın, quennelle hareketi çekin ve bu b.ktan sistemi sallayın” demişti. Dieudonne’nin eşi de quenelle kelimesini eşi adına bir marka olarak notere kaydettirmişti.
XS
SM
MD
LG