Erişilebilirlik

Fransız Hükümeti Güvenoyu Aldı


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’yı değiştirecek reformlarını uygulamak için son engeli de aştı. Başbakan Edouard Philippe başkanlığındaki Fransız Hükümeti, Meclis’ten, salt çoğunluğun çok üzerinde, ezici çoğunlukla güvenoyu almayı başardı.

Macron’un bir gün önce Meclis ve Senato’yu ortak topladığı sembolik Versailles Sarayı buluşmasının ardından, Başbakan Edouard Philippe Ulusal Meclis’e hükümet programını sundu.

Genel seçimlerin ardından yeni kurulan hükümete iktidardaki ‘Cumhuriyete Yürüyüş Hareketi’ milletvekillerinin toplam sayısının da ötesinde destek geldi.

Görüşmelerin ardından yapılan güven oylamasında, Philippe Hükümeti 67’ye karşı 370 oyla güvenoyu almayı başardı. Oylamaya 129 milletvekili katılmadı.

Sandalye sayısı 577 olan Fransız Ulusal Meclisi’nde bir yasanın kabul edilmesi için kabul oylarının 289 salt çoğunluk rakamını geçmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana tüm seçimleri kazanan Macron, milletvekili seçimlerini de rahatlıkla aldıktan sonra, Meclis’ten gelen güvenoyu ile son zaferini de elde etmiş oldu.

Kolları sıvayarak 1 yıl içinde tüm reformları Meclis gündemine getirme sözü veren Macron, bu destekle Fransız toplumunu bugüne kadar sokağa döken, vergi yasasından, çalışma yasasına ve cumhuriyet kurumları reformuna kadar pek çok yasayı rahatlıkla geçirebilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG