Erişilebilirlik

Fransız Aşırı Sağı Parçalanıyor


Marine Le Pen ve Florian Philippot

Avrupa'nın en büyük aşırı sağ partisi Fransız Front National'de eski aşırı sağ çizgiyle yeni sosyal sağ çizgisi arasındaki kavga partiyi parçalanma noktasına getirdi.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda büyük başarı göstererek ülkenin birinci partisi olan ancak ikinci turda Emmanuel Macron karşısında kaybeden Marine Le Pen, yenilginin faturasını sağ kolu Florian Philippot'ya çıkardı.

Partinin kitle partisine dönüşme projesinin mimarı Genel Başkan Yardımcısı Florian Philippot, gelen baskılar karşısında partiden istifa ettiğini açıkladı.

Genel Başkan Marine Le Pen'in, istifa etmesi isteğine Philippot olumsuz yanıt verince, Marine Le Pen de sağ kolunun parti yönetimindeki tüm görevlerinden alındığını duyurdu. Bunun üzerine Philippot, bu sabah istifasını verdi. Philippot'nun istifasını parti içinde Philippot yanlısı olarak bilinen yöneticiler izledi.

Philippot, "Benden Genel Başkan Yardımcılığı'ndan sonra bir hiç olmamı istediler. Elbette komik duruma düşme gibi bir alışkanlığım yok. İstifa ediyorum. Ne kadar yazık. Üzgünüm ve hayal kırıklığı yaşadım ama kızgın değilim. Şimdi parti eski şeytanlar tarafından yönetilir artık," dedi.

"Faşist olmayan kızgınları çağırıyoruz"

Aşırı sağ partideki parçalanma, Marine Le Pen'in en yakın rakibi radikal sol parti France İnsoumise'in lideri Jean Luc Melenchon'u sevindirdi. Melenchon, "FN hiç bir işe yaramayan bir parti. İnsanlar öfekelendikleri için oy verdiler. Kızgın olan ama faşist olmayan herkesi partimize çağırıyoruz," dedi.

Aşırı sağın parçalanma hikayesi

FN'i yalnızca "göçmenler, müslümanlar ve güvenlik" konularını tartışan bir aile partisi olmaktan çıkararak, sosyal eşitlik ve AB karşıtlığını da partinin çizgisine ekleyen Philippot, partiye gösterilen desteği yüzde 11'lerden yüzde 23'e çıkarmayı başarmıştı.

Ancak Marine Le Pen'in, Macron karşısında kaybetmesi üzerine, parti içinde de kılıçlar çekildi. Philippot'yu korumak uğruna babasını partiden ihraç eden Marine Le Pen, aynı nedenle yeğeni Marion Marechal Le Pen'in istifasına da ses çıkarmadı. Ancak, partinin eski aşırı sağ çizgisini savunan isimler Marine Le Pen'in kaybetmesi durumunda, AB karşıtlığından vazgeçilmesini ve Philippot'nun partiden ihracını istedi.

Sağ kolunu kesti

Philippot, seçim yenilgisinin ardından bir düşünce kuruluşu oluşturunca, Le Pen, Philippot'dan bu dernekten istifa etmesini istedi. Ancak Philippot istifa etmeyeceğini açıklayınca, Le Pen, Philippot'yu Genel Başkan Yardımcılığı ve parti yönetiminden aldığını açıkladı. Bunun üzerine Philippot da partiden istifa etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG