Erişilebilirlik

Fransa'nın Cumhurbaşkanı Adayı Fillon'a Şok


Fransa'da haftalık yayınlanan ve yolsuzlukları ortaya çıkarmasıyla ünlenen gazete, Le Canard Enchaine yine sert vurdu.

Canard Enchaine, ülkede Nisan ve Mayıs ayında iki turlu olarak yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en iddialı adayı François Fillon'un, milletvekili iken, eşini Meclis'te danışman göstererek 8 yıl boyunca 500 bin Euro hayali maaş ödenmesini sağladığını yazdı.

Habere göre, Fransız sağının büyük partisi Cumhuriyetçiler'in (LR) ön seçminden büyük zaferle çıkan Fillon'un eşi Penelope Fillon her ay Meclis'e adımını bile atmadan maaş almış.

Maaş bordrolarına ait bilgileri yayınlayan Canard Enchaine'nin haberine göre Sarthe milletvekili Fillon 1998-2002 yılları arasında, eşini danışman göstermiş. Bu dönem Penelope Fillon 3 bin 900 Euro maaş almış. 2002 yılından sonra ise Hükumete giren Fillon, yine bu dönemde de eşine maaş ödenmesini sağlamış. 2002-2007 yılları arasında Penelope Fillon, 6 bin 900 ila 7 bin 900 Euro civarında maaş almış.

Canard Enchaine'nin ulaştığı Fillon'un o dönemki çalışma arkadaşları Bayan Fillon'u iş yerinde hiç görmediklerini, kendisiyle hiç çalışmadıklarını, yalnızca "Bakan'ın eşi" olarak tanıdıklarını dile getiriyor.

Fillon, 2012 yılında, hükümetten ayrıldıktan sonra, yeniden Paris milletvekili seçildiğinde de 6 ay boyunca eşine maaş bağlamış. Toplam olarak Penelope Fillon'a, Meclis bütçesinden 8 yılda 500 bin Euro brüt maaş ödemesi yapılmış.

Gazeteci maaşı da almış

Danışmanlık kadrosuyla da yetinmeyen Fillon, Meclis'teki görevinin yanısıra, eşinin, bir arkadaşının yanında da gazeteci olarak işe girmesini sağlamış. Penelope Fillon'a buradaki işinden dolayı da ayda 2012-2013 yılları arasında 5 bin Euro brüt maaş ödenmiş. Canard Enchaine'nin ulaştığı Revue des Deux Mondes adlı derginin haber müdürü Michel Crepu, "Kendisini hiç büroda görmedim. Belki iki ya da 3 yazı gönderdi. Onun dışında kendisiyle hiç çalışmadım" dedi.

Fillon konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, kampanya sözcüsü Thierry Solere, "Penelope Fillon'un, eşinin danışmanı olduğu doğru. Ama bunda bir yanlışlık yok. Milletvekillerinin eşlerini danışman yapması oldukça sık görülen bir durum. Dergi'nin haber müdürü Crepu ise yanlış bilgilendirilmiş" dedi.

Vekillerin yüzde 25'i eşi ya da çocuğuyla çalışıyor

Fransız yasaları eşlerin danışman olarak çalışmasını yasaklamıyor yalnız, bunun hayali bir iş olmaması kaydıyla. François Fillon'un eşini ise her iki iş yerinde de gören tek bir şahit yok.

Medipart adlı haber sitesi, milletvekillerinin yüzde 25'inin eşleri ya da çocuklarından birini danışman olarak gösterdiklerini yazdı.

Sosyalistler, yasanın değiştirilerek milletvekillerinin aile bireylerinden birine iş verebilme imkanını getiren düzenlemenin tümüyle kaldırılmasını istediler.

Le Canard daha önce de eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yle ilgili geçmişte L'Oreal Skandalı gibi pek çok yolsuzluk dosyasını da ortaya çıkarmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG