Erişilebilirlik

Fransa Kemerleri Sıkmaya Bakanlardan Başladı


Avrupa’da bütçe açıklarını kapatmak için tasarrufa giden ülkeler kervanına Fransa da katıldı. Fransa Cumhuraşkanı Nicolas Sarkozy, tasarrufa adları bir aydır yolsuzluk skandallarından düşmeyen bakanlardan başlayarak, tüm lüks harcamaları kesen sıkı bir tasarruf genelgesi yayınladı.

Paris’ten Arzu Çakır'ın bildirdiğine göre, Fransa’da bakanların yolsuzluk haberleri bir aydır gazete ve dergi manşetlerinden inmiyor. Hükümet her geçen gün yolsuzluk skandallarıyla güvenilirliğini daha çok kaybediyor. Sıkı bir tasarruf planı hazırlayan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hükümete olan tepkileri azaltmak için kemer sıkmaya hükümetten başladı.

Başbakan François Fillon’a bir genelge göndererek bütün bakanların bundan böyle lüks harcamalarına son vermelerini isteyen Sarkozy, Başbakan’dan her üç ayda bir tasarruf projesinin iyi uygulanıp uygulanmadığını da kontrol etmesini istedi.

Yeni kemer sıkma politikalarına göre Elysee’de, en çok eleştirilen sembolik iki gelenek, av partileri ile Garden Party’lere son veriliyor.

Bakanlar, bundan böyle lojmanda kalmıyorlarsa kiralarını kendileri ödeyecek ve özel harcamalarının tümünü kendileri karşılayacak. Her bakana en fazla 20, Devlet Bakanı’na da 4 danışman tahsis edilecek. Personel gezileri ve harçları yüzde 10 azaltılacak. Özellikle gezi ve yemek harcamalarındaki tüm suistimaller ağır cezalandırılacak. Geziler sınırlandırılacak. Uçak yerine hızlı trenler tercih edilecek.Yurtdışı gezilerde zorunlu olmadıkça otellerde değil büyükelçilik konutunda, yurt içinde de il resmi binalarında kalınacak. Bakanlar beraberinde götürdükleri heyetin harcamalarını da kontrol edecek. Heyet sayıları sınırlı tutulacak. Törenler, resepsiyonlar ya da gösteriler asgariye çekilecek.

Kamu çalışanlarının lojman ve araçları ellerinden alınacak. 2013 yılına kadar aşamalı olarak 10 bin araç ve 7 bin lojman satılacak. 3 saatten kısa yollara hızlı trenle gidilecek. Kırtasiye, kağıt, büro malzemeleri kullanımında tasarrufa gidilecek. 2012’ye kadar bu giderler yarı yarıya indirilecek.

Muhalefet, son derece kısıtlı bir tasarruf öngören planın “göz boyama” ve “yolsuzlukları unutturma” amaçlı olduğunu, Sarkozy’nin kendisinin ve bakanların maaşlarında indirime gitmesinin daha inandırıcı olacağını savunuyor.

Fransa’da son bir aydır Hükümet üyelerinin adları birbiri ardına skandallara karıştı. Çalışanların aleyhinde grev yaptığı ve 2 milyon kişinin protesto ettiği emeklilik reformunu hazırlayan Çalışma Bakanı Eric Woerth’ün adı L’Oreal yolsuzluğuna karıştı. Bakan Woerth, ünlü Fransız kozmetik devi L’Oreal’in patronu Liliane Bettencourt’un mal varlığını yöneten şirkete karısını, nüfuzunu kullanarak sokmak ve karşılığında Bettencourt’un milyonlarca euroluk vergi kaçakçılığına göz yummakla suçlanıyor. Kabine’de suçlanan yalnızca Eric Woerth değil. Puro meraklısı Devlet Bakanı Blanc’ın purolarını devlet kasasından aldırması, Devlet Bakanları Fadela Amara ve Christian Estrosi’nin kendilerine tahsis edilen lojmanları ailelerine kullandırması, eski bakan Christine Boutin’ın kağıt üstü bir işten 9 bin 500 Euro maaş alması manşetlerden günlerce inmedi. Ancak Hükümet bütün bakanlarının arkasında durmaya devam ediyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG