Erişilebilirlik

Fransa'dan Suriye'ye Sert Uyarı


Şam'da Pazar günü bir askeri tesise yönelik bombalı saldırı binada hasara yol açtı.
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, eğer Suriye ordusu kimyasal ya da biyolojik silahlar kullanırsa Batılı güçlerin “çok ağır” karşılık vereceğini söyledi.

Fabius televizyon söyleşilerinde kimyasal silahları” çok büyük bir tehlike” olarak tanımlayarak verilecek karşılık üzerinde geniş kapsamlı bir anlaşma olduğunu belirtti
Fransa dışişleri bakanı bu açıklamaları yaparken Uluslararası Kızılhaç Örgütü başkanı Suriye’ye gitti. Kızılhaç başkanı üç gün sürecek ziyaretinde devlet başkanı Beşar Esad ve diğer yetkililerle görüşecek.

Öteyandan BM_Arap Birliğinin yeni özel temsilcisi Suriye krizine barışcı çözüm bulmanın çok zor bir görev olduğunu söyledi.
Cezayirli diplomat Lakhdar Brahimi , kendisinden önceki özel temsilci Kofi Annan’ın çabalarını engelleyen duvarları aşacak bir yolu henüz göremediğini de belirtti.

Bu arada muhalif eylemciler kuzeydeki El-Bab kentinde bir Suriye savaş uçağının açtığı sonucu 15 kişini öldüğünü bildirdi.
Pazar günü Şam’da bir askeri tesisin yakınında iki bomba patlamış, dört kişinin yaralanmıştı.
Saldırının sorumluluğunu Özgür Suriye Ordusu üstlendi.
Devlet medyası Şam’ın Ebu Rummaneh semtinde meydana gelen patlamayı terör eylemi olarak tanımlayarak kınadı.
Suriyeli yetkililer 17 aydır devam eden ayaklanmada Katar, Amerika ve Türkiye’yi “teröristler” diye tanımladığı isyancılara yardım etmekle suçluyor.
XS
SM
MD
LG