Erişilebilirlik

Fransa’dan "Kırmızı Kelebek" Operasyonu


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande

Fransa, etnik çatışmalarda hayatını kaybeden sivilleri korumak için Orta Afrika’ya askeri harekat düzenleme kararı aldığını açıkladı.

Fransa, etnik çatışmalarda hayatını kaybeden sivilleri korumak için Orta Afrika’ya askeri harekat düzenleyeceğini açıkladı. Karar, ülkedeki Afrika Barış Gücü'ne Fransız askerlerinin de katılmasına izin veren yasa tasarısının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada kabul edilmesinin ardından verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin bu kararını “Durumun aciliyetini göz önüne alarak derhal müdahale etme kararı aldık” şeklinde açıkladı.

Fransa’nın başvurusu üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi, Orta Afrika’da, BM’nin Afrika ordusu ile görev yapan birliği Misma’nın görevini tamamlayabilmesi için Fransız askerlerinin ülkeye girişine olanak tanıyan’ karar tasarısını oy birliği ile onayladı. Kararın hemen ardından Hollande, Elysee Sarayı’nda ‘daraltılmış’ güvenlik konseyini topladı. Yaklaşık bir saat süren Konsey’e Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İçişleri Bakanı Manuel Valls ve Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ve Genel Kurmay Başkanı Wdouard Guillard katıldı.

“Kırmızı Kelebek” operasyonu

Toplantı çıkışında konuşan Hollande, Fransa’nın Sangaris (Kırmızı Kelebek) adını verdiği operasyonun başlama kararını, “Orta Afrika’da daha büyük bir insanlık dramının yaşanmaması için, Fransa’ya müdahale çağrısı yapılmıştır ve Fransa orada olacaktır. Durumun aciliyetinden de hareketle, bu geceden itibaren hızla hareket etme kararı aldım. 600 askerimiz zaten kentte bulunuyor. 600 asker daha bir kaç saat içinde kente girecek. Müdahale hızlı olacak, uzun sürmeyecek ve eminim başarılı olacak” sözleriyle duyurdu.

Hristiyan-Müslüman çatışması

Nüfusu 4.6 milyon olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Hristiyan ve müslüman gruplar arasında çıkan çatışmalarda can kaybı artarken, dün yaşanan çatışmalarda 100’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Ülkede Mart 2013’te Cumhurbaşkanı Bozize’nin devrilmesi ve yerine Michel Djotodia’nın geçmesinin ardından, anti-balaka milisleri ile Seleka gerillaları arasında yaşanan çatışmalar dinmedi. Ülkede yaşanan dini çatışmalardaki can kaybı üzerine Fransa, BM’ye başvurarak askeri müdahale talebinde bulundu.

Fransa, Sangaris operasyonu çerçevesinde, başkent Bangui’ye 1200 asker göndererek, ülkedeki askeri varlığını 3’e katlamayı planlıyor. Fransız ordusu özellikle Bangui Havaalanı gibi hassas noktalar ile insani yardım konvoyunun güvenliğini sağlayacak.
XS
SM
MD
LG