Erişilebilirlik

Fransa'dan Boko Haram'la Mücadele Çağrısı


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te Afrikalı liderlerle görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, tüm batı ve orta Afrika’ya tehdit haline geldiğini söylediği Nijeryalı Boko Haram örgütüyle mücadele için “kapsamlı bir plan geliştirme” çağrısında bulundu

Hollande, Nijerya ve komşu ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldikten sonra Paris’te bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmeye Avrupa Birliği, İngiltere ve Batılı diğer ülkelerin temsilcileri de katıldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Nijerya’ya teknik destek sağlayabileceğini ve Nijeryalı birlikler içinde görevlendirilmek üzere askeri danışman gönderebileceğini kaydetti.

Boko Haram, geçen ay 300’ün üzerinde kız öğrenciyi kaçırmıştı. Nijerya hükümeti 276 kız öğrenciden hala haber alınamadığını bildiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı, Boko Haram’ın el Kaide’yle bağlantılı bir örgüt olduğunu açıkladı. Hollande Afrikalı konuk liderlerle görüşmesinde, bu örgütle mücadelede bilgi paylaşımı ve eşgüdüm sağlanması amacıyla kapsamlı bir plan hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan da bu görüşe katıldığını belirterek, Boko Haram’ın artık yerel bir terör örgütü olmadığının altını çizdi. Jonathan, kaçırma eyleminin düzenlendiği ülkenin kuzey bölgelerine 20 bin askerin sevk edildiğini bildirdi.

Çinli işçilere saldırı

Paris’taki görüşmeden saatler önce Boko Haram, Nijerya’nın doğu komşusu Kamerun’da bir saldırı düzenledi. Waza’daki Çinli işçilerin kampına saldıran militanlar, bir kişiyi öldürdü. Yetkililer on Çinli işçinin kayıp olduğunu ve militanlar tarafından kaçırılmış olabileceğine inandıklarını açıkladı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan görgü tanıkları, kampa 200 kadar silahlı militanın konvoy halinde girdiğini, ortalığa ateş açmaya başladığını bildirdi.

Boko Haram, Njiyerya’nın kuzeyinde bir şeriat devleti kurmak istiyor. Terör örgütü, son beş yılda binlerce kişinin öldüğü silahlı ve bombalı saldırılara karıştı.

Militanların yayınladıkları son videoda, başları zorla örtülen 100 kadar kıza dua okutturulduğu görülüyor. Kaçırılan kız öğrencilerin çoğunun Hristiyan olduğu biliniyor.
XS
SM
MD
LG