Erişilebilirlik

Fransa’da Yeni Hükümet İşbaşında


Fransa’da hafta sonu yaşanan hükümet krizi, yeni hükümet kurularak ‘şimdilik’ aşıldı. Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek ayrılan üç bakanın yerine yeni isimleri getirerek yola devam etme kararı aldı

Hollande, kendisini liberal ekonomik politikalar izlemekle eleştiren Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg’un yerine, sürpriz bir kararla bu ekonomilerin isim babası olan ekonomi danışmanı Emmanuel Macron’u getirerek sert mesaj verdi.

Geçtiğimiz Pazar günü yaşanan hükümet krizinin ardından Başbakan Manuel Valls, pazartesi sabah erkenden, Elysee Sarayı’na gelerek, Cumhurbaşkanı François Hollande’a hükümetin istifasını vermişi. Hollande da yeniden, hükümetin çizgisini savunacak yeni ve uyumlu bir hükümet kurma görevini yeniden Başbakan Valls’e verdi. Bir tam gün boyunca süren yoğun görüşmelerin ardından, Arnaud Montebourg’dan boşalan Ekonomi Bakanlığı’na Hollande’ın liberal politikalarının isim babası, bankacı kökenli ekonomi danışmanı Emmanuel Macron getirildi. Hollande, üç bakanın değişmesine yol açan “Sorumluluk Paktı” adlı ekonomik politikanın yaratıcısı Macron’u getirerek, “daha liberal bir hükümet çizgisinden taviz vermeyeceği” mesajını da yinelemiş oldu.

‘İki polemik garanti’

Benoit Hamon’dan boşanan Milli Eğitim Bakanlığı’na ise, sürpriz bir isim geldi. Eşcincel evlilik ve “cinsiyet teorisini okullara getirmekle” suçlanarak sağ seçmenin öfkesini çeken 36 yaşındaki Fas kökenli Kadın Hakları ve Eşitlik Bakanı Najat Vallud Belkacem, ilk kadın Milli Eğitim Bakanı oldu. Sağcı medya, getirdiği yasalarla sağ seçmenin tepkisini çeken Belkacem’in, Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilmesini ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi. Medya, “Şimdiden iki polemik garanti! Macron solda, Belkacem sağda polemik yaratacak” diyerek değişiklikleri duyurdu.

Yeni hükümette yer almayacağını açıklayan Kültür Bakanı Aurelie Filippetti’nin yerine de Kore kökenli Dijital Teknoloji Bakanı Fleur Pelerin atandı.

Ağır toplar koltuklarını korudu

Hollande’ın yeniden 8 erkek-8 kadın olarak kurduğu hükümette, eski hükümetin ağır topları Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Adalet Bakanı Christiane Taubira, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, Çalışma Bakanı François Rebsamen, Bütçe Bakanı Michel Sapin, Sağlık Bakanı Marisol Turin, Çevre Bakanı Segolene Royal, AB Bakanı Harlem Desir ve Hollande’ın en sadık adamı hükümet sözcüsü ve Tarım Bakanı Stephane Le Foll koltuklarını korudu.

Hükümete dışarıdan destek veren ve Meclis’teki 17 sandalye sayısıyla hükümetin büyük önem verdiği yasaları geçirebilmek için hayati önem taşıyan Radikal Sol (RG) parti, hükümete destek vermeye devam etti. RG Genel Başkanı Jean Michel Baylet hükümete girmeyi reddetti ancak hükümete daha önce giren üç bakanı yerini korudu. Yeşiller Partisi, PS’e destek vermeyeceğini açıklayarak bakanlık önerilerini reddetti.

XS
SM
MD
LG