Erişilebilirlik

Fransa'da Yeni Hükümet 'Eşitlikçi'


Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sağcı kökenli Edouard Philippe'i Başbakan atamasının ardından, yeni Fransız hükümetini de belirledi.

Macron, Fransız sağ, sol ve merkez isimlerini kilit bakanlıklara getirdi. Kadın-erkek eşitliğine dikkat eden Macron, bakan sayısını 34'den 22'ye indirerek 11 kadın, 11 erkek bakan atadı. Bunlardan 18'i bakan, 4'ü Devlet Sekreteri oldu. Macron, Savunma Bakanlığı'na da bir kadın atayarak önemli bir sembole imza attı.

Yeni bakanların geçmişleri ve vergileri incelendi

Emmanuel Macron, Hollande döneminde yaşanan yolsuzluk skandalların tekrar etmemesi için, atama yapmadan önce tüm bakanların geçmişlerini ve vergi detaylarını uzmanlara onaylattıktan sonra bir gün gecikmeli olarak atamaları açıkladı. Macron'un, eğitim, sağlık kültür gibi alanlara, bu alanların uzmanlarını ve önemli isimlerini ataması da dikkat çekti.

Hollande hükümetinden yalnızca Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian yeni hükümette görev aldı. Fransız solunun sembol isimlerinden Le Drian, ülkenin en önemli bakanlığı olan Dışişleri Bakanlığı'na getirildi.

Türkiye için 2 kilit bakan: Le Drian ve De Sarnez

Le Drian, Suriye dosyasını izleyen önemli bakanlardan birisi olarak Hollande hükümetinin Türkiye ile en yakın çalışan isimlerinden birisiydi. Defalarca Türkiye'ye gidip gelen Le Drian, Suriye dosyasında Türkiye ile paralel bir noktada çalıştı. En son 4-5 Ocak 2016'da Ankara'ya giden Le Drian, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile 20 Ocak'ta Paris'te de görüşmüştü.

Le Drian, Türkiye ile Fransa arasındaki savunma doyalarını yöneten bir isim olarak Türkiye'nin stratejik önemini yakından bilen bir isim. Fransa'nın yurt dışına sattığı Rafal savaş uçakları ve Mistral savaş gemilerinin satışını artırarak büyük bir başarıya imza atan Jean Yves Le Drian, sosyalist hükümetin en ağır topu olarak adlandırılıyordu.

Türkiye'yi de yakından ilgilendiren AB Bakanlığı'na ise merkez sağ parti MODEM'in iki numaralı ismi, François Bayrou'nun sağ kolu Marielle de Sarnez atandı. Türkiye konusunda ılımlı bir politika De Sarnez, Macron'un Avrupa Birliği'nin değişimi için söz verdiği reformları yürütecek.

Yine Türkiye ile Fransa arasındaki savunma ihaleleri açısından önemli bir makam olan Savunma Bakanlığı'na ise Avrupa Parlamentosu milletvekili Sylvie Goulard getirildi.

Fransız sağına darbe

Macron, seçimler boyunca söz verdiği gibi hükümeti oluştururken, sağ / sol ayrımını kaldırarak ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler'den de önemli isimleri hükümete aldı. Macron, sağ parti Cumhuriyetçiler'den çaldığı, Chirac'ın eski Tarım Bakanı Bruno Le Maire'i de Ekonomi Bakanı olarak atadı. Çalışma Bakanlığı'na ise Murielle Pénicaud getirildi.

Adalet Bakanlığı'na Fransız merkez sağının önemli isimlerinden MODEM Genel Başkanı François Bayrou, İçişleri Bakanlığı'na Lyon Belediye Başkanı, senatör, 70 yaşındaki Gerard Collomb atandı. Hollande hükümetinde bir türlü bakan olamayınca, isyan ederek başından beri Macron'u destekleyen Collomb, önemli bakanlıklardan birini almayı başardı.

Çevre Bakanlığı'na Sarkozy ve Hollande'ın da bakan yapmak için çok uğraştığı ancak bir türlü ikna edemediği Nicolas Hulot, Bölgelerarası Uyum Bakanlığı'na En Marche Hareketi'nin bir numaralı ismi Richard Ferrand, Sağlık Bakanlığı'na doktor kökenli Agnes Buzyn, Kültür Bakanlığı'na Acte Sud Yayınları direktörü Françoise Nyssen, Eğitim Bakanlığı'na Jean-Michel Blanquer, Tarım Bakanlığı'na eski senatör Jacques Mezard, Kamu Bütçe Bakanlığı'na Gérald Darmanin, Yüksek Öğretim Bakanlığı'na Frédérique Vidal, Deniz aşırı bağlı eyaletler Bakanlığı'na Annick Girardin, Spor Bakanlığı'na eskrim şampiyonu Laura Flessel, Ulaştırma Bakanlığı'na Segolene Royal'in kabine müdürü Élisabeth Borne atandı.

Yeni belirlenen dört devlet sekreterliğinden Parlamento ile İlişkiler'e Macron'un sözcüsü Christophe Castaner,Kadın-Erkek Eşitliği sekreterliğine Marlène Schiappa, Engelli Yurttaşlar Sekreterliği'ne Sophie Cluzel ve Dijital Teknoloji Sekreterliği'ne de Mounir Mahjoubi getirildi.

Yeni Bakanlar Kurulu, yarın Elysee Sarayı'nda ilk toplantısını yaparak görevine başlayacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG