Erişilebilirlik

Fransa’da Yangın: 3’ü Türk 5 Kişi Yaşamını Yitirdi


Fransa’nın Türkler’in de yoğun olarak yaşadığı doğu kenti Mulhouse’da, bir sosyal konutta çıkan yangında 3’ü Türk vatandaşı 5 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerden 4’ünün de çocuk olduğu belirtildi.

Fransa’nın doğu kenti İsviçre sınırına ve Strasbourg kentine yakın olan Mulhouse kentinin Bourtzwiller mahallesinde bir sosyal konutta çıkan yangın 5 can aldı. Ölenlerin henüz kimlikleri açıklanmadı.

Yangında ayrıca 30’lu yaşlarda bir kadın ve erkek ile 8 yaşındaki bir çocuğun da ağır yaralı olduğu dile getirildi. Toplam yaralı sayısı 8’i bulurken, 20 kişinin de camlardan atlayarak kurtuldukları bildirildi.

Olay yerine hareket eden Türkiye’nin Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar, ölenler arasında Türk vatandaşları olduğunu da doğruladı.

Mulhouse Belediye Başkanı Jean Rottner ise, yangından zarar görenler ve yaşamını yitirienlerin yakınlarına yardımcı olabilmek için kriz masası kurduklarını açıkladı.

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece çıkan yangına 50’den fazla itfaiye eri müdahale etti.

Savcılık yangın hakkında soruşturma başlatırken, ilk belrilemelere göre yangın bir sosyal konut olan apartmanın giriş merdiven boşluğunda çıktı ve apartman boşluğunda hissedilen yoğun duman nedeniyle 5 kişi hayatını yitirdi.

Fransa’nın her kentinde bulunan ve HLM adı verilen sosyal binalarda sık sık çıkan yangınlar ve içinde yaşanılmayacak kadar kullanılamaz durumda olması sık sık eleştiri konusu oluyor.

Ancak Mulhouse Belediye Başkanı Rotter, yangın çıkan HLM’in “iyi durumda olduğu ve özel bir eksiğinin bulunmadığını” dile getirdi.

XS
SM
MD
LG