Erişilebilirlik

Fransa’da Tecavüz Suç Duyurusunda Patlama


Holywood’un en büyük isimlerinden prodüktör Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz ve tacevüz iddialarının patlak vermesinin ardından, Fransa’da binlerce kadın kendisine taciz ya da tecavüzde bulunan erkeklerin isimlerini açıklamaya başladı. "#balancetonporc /Domuzunu ifşa et" haştag’i ile sosyal medyadan yürütülen kampanyada Fransa’dan da pek çok ünlü isim yer aldı.

Fransa’da eğlence programlarına katılan ünlü prodüktör Kanada asıllı Gilbert Rozon, eski bakan Pierre Joxe, iktidardaki Yürüyüş Hareketi LREM partisi milletvekili Chistophe Arend ve pek çok yerel yönetici hakkında birbiri ardına suç duyuruları yapıldı. Son olarak Liberatrices derneğinin kurucusu 40 yaşındaki eski Selefi, yeni feminist Henda Ayari, daha önce de isim vermeden açıkladığı tecavüz olayını gerçekleştrien kişinin ünlü islamcı teolog, Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Tarıq Ramadan olduğunu açıkladı.

Gazeteci Sandra Muller tarafından başlatılan #balancetonporc ve #MeToo haştag’leri ile başlatılan kampanyada binlerce kadın kendisine cinsel tacizde bulunan isimleri açıkladı. Feminist örgütleri ve siyasi partileri aşan hareket, her çevreden binlerce kadını bir araya getirdi.

Fransa’da 2016 yılında 216 bin kadın cinsel taciz ve tecavüz şikayetiyle suç duyurusunda bulundu.

Weinstein olayının patlak vermesinin ardından Fransa genelinde yapılan bir ankette, kadınların yüzde 53’ünün hayatında en az 1 kez cinsel taciz gördüğü, 35 yaşındaki her 10 kadından 6’sının (yüzde 63) cinsel saldırı ya da şiddete uğradığı belirlendi. Ankette erkeklerin, özellikle de 18 yaşından küçük erkeklerin, yüzde 10’unun cinsel tacize uğradığı belirlendi.

Hükümet, özellikle sokakta laf atmadan cinsel tacize kadar varan saldırıları suç olarak tanımlayan bir yasa hazırlığında olduğunu açıkladı. Yasaya, cinsel taciz olayları hakkındaki prosedürün kolaylaştırılması ve taciz ve tecavüz suçların verilen cezaların artırılmasının da eklenmesi tartışılıyor.

Weinstein skandalının ardından binlerce kadının bu güne kadar sakladığı tecavüz ve taciz olaylarını açıklamasını sağlayan "#balancetonporc" kampanyasının nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Feminist kadın dernekleri bir an evvel bu kampanyanın sosyal hayattan gerçek hayata inmesi ve sonuç alana kadar gerçek mücadele verilmesi çağrısı yapıyor.

Fransa’da Tarık Ramadan’a tecavüz suçalaması

Kara çarşaf giyen bir selefi iken çarşafı çıkararak, feminist örgüt "Liberatrices"i kuran 40 yaşındaki Fransız Henda Ayari, Mısır kökenli İsviçreli ünlü teolog, Müslüman Kardeşler hareketinin kurucusunun torunu Tarıq Ramadan aleyhinde "tecavüz, cinsel taciz, cinsel şiddet ve tehdit" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kara çarşaftan feminizme uzanan iç dünyasındaki değişimi 2016 yılında yayınladığı "Özgür olmayı seçtim/J’ai choisi d’etre libre" adlı kitabında anlatan Henda Ayari, bu kitapta gerçek adını vermeden "Zübeyir adlı bir müslüman entellektüel’in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu" anlatmıştı. Henda Ayari,
"#balancetonporc" haştag’i ile Fransız kadınlarının Harvey Weinstein’den sonra başlattıkları kampanyaya katılarak, "#balancetonporc çok zor bir karar ama ben de saldırganımı ifşa etme kararı aldım. Saldırganım Tarık Ramadan," dedi.

"Kitabımda tecavüzünü anlattığım müslüman entellektüel Tarıq Ramadan’dır. Bana yaşattıkları yüzünden Tarıq Ramadan hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldım. Belki benim maddi durumun, onunki kadar iyi olmayacak, o avukatlara gereken parayı ödeyecek. Ama ben bana neye mal olursa olsun bu mücadelemde sonuna kadar gideceğim. Bunu yapmak çok zordu ama bugün rahatladım. En azından diğer kadın mağdurlar için de konuşmak zorunda hissettim kendimi. Kadınları manipule etmek için dini kullanan bu sapkın guruyu ifşa etmek için diğer kadın kurbanlarının da konuşmasını umud ediyorum," dedi.

Suçlamaların hedefindeki Mısır kökenli ünlü teolog 55 yaşındaki Tarıq Ramadan, Müslüman Kardeşler hareketinin kurucusunun torunu. Oxford Üniversitesi’nde "çağdaş İslam" dersleri veriyor. Henda Ayari’nin suç duyurusunun ardından avukatı Yassine Bouzrou aracılığıyla iddiaları yalanlayan Tarık Ramadan, "iftira içeren sözler nedeniyle" Rouen Savcılığı’na karşı suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Kitabında anlatmıştı

İçinde yaşadığı radikal dönüşümü anlattığı "Özgür olmayı seçtim" adlı kitabında tecavüz olayına bir bölüm ayıran ve detaylarıyla anlatan Ayari, saldırı olayının 2012 yılında Paris yakınlarında yapılan Fransa İslam Örgütleri Birliği (UOIF) kongresi sırasında meydana geldiğini belirtiyor. Paris’te Holiday Inn adlı otelde kendisine randevu veren Ramadan’ı görmeye giden genç kadın burada otel odasında Tarık Ramadan’ın tecavüzüne uğradığını açıklıyor:

"Çarşafı çıkardıktan sonra deri ceketli bir fotoğrafımı Facebook’tan paylaşmıştım. Tarıq Ramadan’dan 'Bu fotoğrafı paylaşmak doğru değil' diye yazı geldi. Ben de yanıt verdim ve Skype üzerinden konuşmaya başladık. Ramadan, UIOF toplantısı için geldiği Paris’e geldiğini söyledi. Ve görüşmek için bana otel adresini verdi.

Bana bir taksiye atla ve olabildiğince sessizce buraya gel dedi. Şaşırdım bu davete, ben otelin barında kahve içeceğimizi düşünüyordum. Kendisine çok büyük saygı duyuyor ve tümüyle güveniyordum. Ama yukarı çağırdı. Ayakta utangaç bir şekilde bekledim. Sert bir şekilde bana döndü, sarıldı ve beni sertçe öpmeye başladı. Şaşkınlık içinde önce dondum kaldım, ama birşey yapmadım. Tümüyle şaşkınlık içindeydim. Kulağıma sıcak bir ses tonuyla kelimeler söylüyordu. Bir ara kendimi rüyada sandım. Çok kısa sürede vülger, agresif, hem davranışlarında, hem de sözlerinde son derece çirkin biri oldu. Utancımdan burada maruz kaldığım eylemi anlatamıyorum. Sadece benim zaafiyetimden ve kendisine duyduğum hayranlıktan çok iyi faydalandı.

Kendisine karşı geldiğimde hayal dahi edemeyeceğim söz ve hareketlerde bulundu. Bana hakaret etti, küfretti, tokat attı, inanılmaz şiddet uyguladı. Kendini kontrol edemeyen çılgın bakışlarını gördüm. Ne yapsam olmadı. Hıçkırıklarla ağlıyordum, ben ağladıkça o benimle dalga geçiyordu."

"Daha fazla taşıyamadım"

Daha sonra Tarık Ramadan’ın kendisiyle ayda iki kez görüşmeyi önerdiğini ancak bir kaç ay sonra bu "hasta" ilişkinin bittiğini vurgulayan Ayari, "Sanki bütün bunları yapan o değilmiş gibi, hala islami ahlak dersleri vermeye, aydın filozof ve modern İslam'ı savunan sakin bir entellektüel gibi poz vermeye devam ediyor," diye konuştu. Ayari Ramadan’ın tahmin edilemeyecek kadar çok sayıda metresi olduğunu ve onlara davranışının da "hayvani ve saygıdan uzak" olduğunu dile getirdi.

Fransız Nouvelobs dergisine konuşan Ayari, defalarca suç duyurusunda bulunmak istediğini ancak Ramadan’ın kendisini tehdit ettiğini öne sürdü. Ayari, "Üstelik çocuklarımla beni tehdit etti. Ben de korktum ve uzun süre sessiz kaldım, ama kitabımda tam bir bölüm ayırarak yaşadıklarımı anlattım. Korkudan asıl ismini vermedim. Ama bugün giderek ağırlaşan bu gerçeği daha fazla saklayamadım. Artık benim için de gerçekleri açıklamanın zamanı," dedi.

XS
SM
MD
LG