Erişilebilirlik

Fransa’da 'Paralel Diplomasi' Tartışması


Hıristiyan Demokrat Parti mensubu üç milletvekili Şam’a giderek Başar Esad’la görüştükten sonra, “Suriye’de Esad’sız çözüm olmaz” açıklaması yaptı. Hıristiyan Demokrat Parti milletvekili Jean Frederic Poisson, “Rusya’nın İran’ın yardımıyla gerçekleştirdiği operasyonun Suriye’ye istikrar getirdiğini gördük,” diyerek Fransız diplomatlarının tam tersi açıklama yaptı. Fransız milletvekillerini en üst düzey protokolle ağırlayan ve bir saati aşkın başbaşa görüşen Suriye Lideri Başar Esad ise durumdan son derece memnun. Milletvekillerinin ziyareti ülke medyasında manşetten verildi. Esad, bu fırsattan yararlanarak Fransa’yı ve Batı’yı “Suriye’de teröristleri desteklemekle” suçladı. Esad, Fransa’ya “Bu teröristler yalnızca Suriye’nin sorunu değildir. Tüm ülkelerin başına bela olurlar” mesajı gönderdi.

Hıristiyan Demokratlar, ana muhalefet Partisi Cumhuriyetçiler’in lideri Nicolas Sarkozy’nin kendi partisinden kopararak kurdurduğu bir uydu parti.

İkinci darbe Sarkozy’den

Üç milletvekili Şam’da Esad’la görüşürken, Sarkozy de aynı gün Rus lideri Vladimir Putin’le görüşmek üzere bir gurup milletvekiliyle Moskova’ya uçtu. Sarkozy’nin Putin ile başbaşa görüşecek olması, buna karşılık Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yalnızca telefonda görüşmesi, iktidarın “Esad gitmeli” tezi üzerine oturttuğu Suriye politikasını zayıflattı.

Fransız muhalefetinden birbiri ardına Rusya ve Esad yanlısı hamleler gelmesi ülkede “paralel diplomasi” polemiğini başlattı. Hükümet ziyarete ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken, ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler ikiye bölündü. Bir grup bu girişimin Fransız diplomasisini zayıflatacağı endişesiyle ziyarete karşı çıkarken, bir grup da “Fransa açıkça Suriye tartışmasından dışlandı. Artık pozisyon değiştirmeli” diyerek milletvekillerinin girişimini destekledi. Üç kişilik milletvekili heyetinde yer alan Xavier Breton, “Paralel diplomasi yapmıyoruz. Fransa Suriye’de çıkmaza girdi. Viyana toplantısından diskalifiye oldu. Önemli bir sorunun taraflarıyla konuşuyoruz. Esad ile konuşulmadan bu sorun çözülemez,” dedi.

“Fransa izole oldu”

Haber kanalı I-Tele diplomasi şefi Olivier Ravanello da “Fransa’nın pozisyonu marjinalleşti, Fransa Suriye dosyasından izole oldu. Viyana’da geçiş sürecinin takviminin tartışıldığı toplantıya davet edilmedi. Bütün bunlar farklı arayışları gündeme getiriyor,” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG