Erişilebilirlik

Fransa'da Sosyalistlerin Cumhurbaşkanı Adayı Benoit Hamon


Fransa'da iktidardaki Sosyalist Parti (PS) iki turlu önseçimlerde cumhurbaşkanı adayını belirledi. İkinci tura kalan PS'in iki genç politikacısı eski Başbakan Manuel Valls ile eski Milli Eğitim Bakanı Benoit Hamon'un yarıştığı önseçimleri Benoit Hamon açık arayla kazandı.

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre Benoit Hamon oyların yüzde 58,6'sını, Manuel Valls ise yüzde 41,3'ünü aldı. Anketlerin gerilerde gösterdiği Hamon böylece seçimlerin favorisi Manuel Valls'i açık ara ile yendi.

Fransız solunun geleceğini belirleyen önseçimlerin ilk turuna 1.6 milyon sol seçmen sandığa giderken ikinci turda bu rakam 2 milyona yükseldi.

Yeniden aday olmayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı François Hollande, ilk turda olduğu gibi ikinci turda da oy kullanmadı.

Hükumetin politikalarını savunarak aday olan Başbakan Manuel Valls ise, başlarda favori olmasına rağmeni, Fransız solu, yeni ve radikal solu temsil eden Benoit Hamon'u tercih etti. Parti içindeki büyük akımların tümü Hamon'u desteklerken, Valls, iktidarı savunan tek aday oldu.

Hamon'dan "solda yeni sayfa" mesajı

Seçim zaferinin ardından konuşan Benoit Hamon, "Manuel Valls ile konuştuk. Bazı konularda fikir ayrılığımız var ama gerçek rakiplerin karşısında birlik olma konusunda hiçbir şüphemiz yok. Ülkemizin modern yenilikçi bir sola ihtiyacı var. Yüzünü geleceğe dönen bir sola, adalete, özgürlüğe, dünyanın farklılıklarına açık, yeni bir sayfa açan, yeni bir sola ihtiyacımız var. Sosyalistler benim politik ailem ve 30 yılımı verdim " dedi. Dünyada yaşanan gelişmeler ve terör tehdidine karşı "korkuyla değil birlik ve umutla mücadele etmek" gerektiğini dile getiren Hamon, "Aksi taktirde korkunun adayı kazanır. Bir kaybederiz" diye konuştu.

Valls: "İyi şanslar Benoit Hamon"

Manuel Valls de, "Fransızlar seçimini yaptı. Benoit Hamon'u seçtiler. Kendisini büyük bir samimiyetle kutluyorum. Hamon bu andan itibaren bizim politik ailemizin adayıdır. Ve hepimiz Hamon'un arkasında onu destekleyeceğiz " dedi.

"Herkese maaş" politikası kazandırdı

PS'in ön seçimlerine Benoit Hamon'un " herkese maaş/evrensel ücret" önerisi damgasını vurdu. Hamon, çalışma saatlerinin haftada 35 saatten 32 saate indirilmesini, “evrensel ücret” adı altında herkese 700 Euro maaş ödenmesini istiyor. Hafif uyuşturucu sınıfına giren 'canabis' kullanımının serbest bırakılmasını da savunan Hamon, laiklik konusunda ise "Müslüman azınlığın duyarlılıklarının göz önünde bulundurulduğu daha esnek bir laiklik uygulamasını" programına aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG