Erişilebilirlik

Fransa’da Silikon Şirketinin Eski Başkanı Tutuklandı


Fransa’da Silikon Şirketinin Eski Başkanı Tutuklandı

Paris hükümeti silikon skandalına yol açan Poly Implant Prothese (PIP) şirketinin eski genel müdürünün tutuklandığını açıkladı

Paris hükümeti silikon skandalına yol açan Poly Implant Prothese (PIP) şirketinin eski genel müdürünün tutuklandığını açıkladı.

Haberlere göre Jean-Claude Mas ile birlikte şirketin eski bir yetkilisi daha gözaltına alındı.

Sağlık yetkililerinin göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan PIP silikonlarının kansere yol açabileceği uyarısında bulunması üzerine şirket 2010’da batmıştı.

PIP şirketinin ürünlerinde tıbbi kalitede silikon yerine elektrik sanayide kullanılan cinsten silikon konulduğu ve vücuda sızma tehlikesi olduğu belirlenmişti. PIP silikonlarının çok yaygın olmasının nedeni ise en ucuzu olması.

Fransa’da Silikon Şirketinin Eski Başkanı Tutuklandı
Fransa’da Silikon Şirketinin Eski Başkanı Tutuklandı

Silikonları piyasadan toplayan Fransız hükümeti, 60 ülkede on binlerce kadına kanser tehlikesine karşı memelerindeki silikonları aldırmaları çağrısında bulunmuştu.

Fransa ile birlikte Belçika, Çek Cumhuriyeti ve daha birçok ülke vatandaşlarına benzeri uyarıda bulunurken, İngiliz hükümeti, tüm PIP silikonlarının değil sadece sızanların aldırılmasından yana.

Şikâyetleri inceleyen İngiliz komisyon, PIP silikonuyla meme kanseri arasında ilişki bulamamış ancak “implant” taktıran kadınlara konuyu doktorlarıyla görüşmelerini tavsiye etmişti.

PIP silikonu takılanlardan bazılarına kanser teşhisi konması üzerine Fransa’da en az 30,000 kadına derhal doktorlarıyla temasa geçmeleri bildirilmişti.

Göğüs silikonu üretiminde dünyanın üçüncü büyük şirketi olan PIP, ürettiği silikonların yüzde 87’sini ihraç ettiği için 300,000 ile 400,000 arasında kadının etkilenmesi söz konusu.

Videoda sızan bir silikonun göğüste sebep olduğu sıvının şırıngayla temizlendiği görülüyor.

XS
SM
MD
LG