Erişilebilirlik

Fransa’da Seçmenlere ‘Direniş’ Çağrısı


François Fillon

Hakındaki yolsuzluk iddiası nedeniyle zor günler geçiren ancak aday olmakta direnen Fransız sağ partisi Cumhuriyetçiler'in (LR) adayı eski Başbakan François Fillon'a hakimlerin 'ifade vermesi için' davetiye göndermesi üzerine, Fillon kameraların karşısına geçerek direniş çağrısı yaptı. Sonuna kadar adaylığını sürdüreceğini belirten Fillon, "Ben direniyorum, ailem direniyor, siz de direnin. Ne hukuk devleti ilkeleri ne sanığın masumiyeti ilkesi kaldı" diye konuştu.

Fransız sağının geleneksel tabanı çiftçilerin Paris'teki büyük buluşması Tarım Fuarı'na gelmeyen Fillon'un ziyaretini ertelemesi "istifa edecek" yorumlarına yol açtı. Üstelik öğle saatlerinde basın toplantısı düzenleyecek Fillon'un çekilmeye hazırlandığı yorumları yapıldı.

Ancak basın toplantısında tüm beklentileri boşa çıkaran Fillon, bir kez daha adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı. Devleti ve hakimleri sert sözlerle suçlayan Fillon, "Avukatlarım hakimlerden iki ayrı davetiye aldıkları konusunda beni bilgilendirdiler. Eşi görülmemiş bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya kaldım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Kamu malını kendi nüfuzuma geçirmedim. Bunu da ıspatlayacağım. Ama bu olay boyunca hukuk devletinin tüm ilkeleri çiğnendi. Sanığın masumiyeti ilkesi tümüyle ortadan kalktı. Hakimler 15 Mart tarihinde ifade vermeye çağırıyorlar. Sadece adaylık tarihinin bitiminden 2 gün önce. Bütün bu süreç çok şaibeli. Yakınlarım bana politik cinayet diyor. Evet bu politik bir cinayettir. Eşine hiç rastlanmadık bir takvim uygulayarak bu cinayeti işlediler. Bana oy veren milyonlarca kişinin oylarını yok saydılar. Politika ve demokrasi büyük zarar gördü. Hakimlerin çağrısına uyacağım ve ifade vereceğim. Ama geri adım atmayacağım" dedi.

Seçmene "direnin" çağrısı

Konuşmasında seçmene seslenen Fillon, "Fransız halkına sesleniyorum. Çünkü cumhurbaşkanının kim olacğına sadece halk karar verecek. Geri adım atmıyorum, çekilmiyorum, sonuna kadar gideceğim" Arkamdan gelmenizi istiyorum. Sizi kullanmalarına, istismar etmelerine izin vermeyin, seçiminizi siz belirleyin. Sizden direnmenizi istiyorum. Ben direndim, ailem direndi, politik ailem bütün baskılara rağmen direnecek. Sizden de direnmenizi istiyorum" dedi.

Hakimler, eşi ve çocuklarını Meclis ve Senato'da kadrolu göstererek 8 yıl boyunca 1 milyon Euro maaş ödenmesi sağladığı ortaya çıkan Fillon ve eşi Penelope Fillon'a ifade vermek üzere 15 ve 18 Mart tarihleri için davetiye gönderdiler.

Anketlerde eriyor

Ön seçimleri kazandığında Fransa'nın yeni müstakbel cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Fillon, anketlerde Marine Le Pen'in ardından ikinci büyük aday olarak görünüyordu. Ancak yolsuzluk skandalının ardından kan kaybetmeye başlayan Fillon, aşırı sağın güçlü lideri Marine Le Pen'in karşısında ikinciliği bağımsız liberal sol aday Emmanuel Macron'a kaptırdı. Gittiği her yerde "tencere tavalarla" protesto edilince kontrolünü kaybeden Fillon, Elysee Sarayı'nı komplo kurmak ve ülkenin iç savaş atmosferine girmesine göz yummakla suçlayacak kadar ileri gitmişti. Sonunda "ya herşeyi ortaya koyup sonuna kadar gitme ya da havlu atma" arasında yol ayrımına geldi. Fillon, kampanyasına son bir hız vermek için basın toplantısı düzenleyerek direnmeyi seçti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG