Erişilebilirlik

Fransa’da Seçimler Hükümeti Salladı


Fransa'nın yeni başbakanı Manuel Valls

İki turlu olarak yapılan ve solun büyük yenilgiye uğradığı yerel seçimlerin faturası Başbakan’a çıktı. Cumhurbaşkanı François Hollande, 'Seçmenin mesajını aldım' diyerek, hükümet değişikliğine gitti, başbakanlığı Manuel Valls'e verdi

Başbakan Jean Marc Ayrault’yu görevden alan Hollande bu görevi, İçişleri Bakanı Manuel Valls’e verdi. Valls’in “sosyal liberalizmin temsilcisi” olduğunu dile getiren parti içindeki sol kanat kazan kaldırdı.

Fransa’da hafta sonu ikinci turu yapılan yerel seçimlerde, ana muhalefet partisi UMP’nin birinci gelmesi, aşırı sağ Front National’in de ilk kez ülkede 6 büyük kentte belediye başkanı çıkarması, solu büyük yenilgiye uğrattı. Sosyalistlerin kalesi olarak bilinen pek çok il dahil yaklaşık 150 önemli kent soldan sağa geçti. İktidardaki Sosyalist Parti’nin tek tesellisi ise Yeşiller Partisi’nin desteği ile, Paris’i PS’in adayı Anne Hidalgo’nun kazanması oldu.

François Hollande, birinci tur sonuçlarının ardından ikinci turda toparlamayı ve dar kapsamlı bir kabine revizyonu yapmayı planlıyordu. Asıl değişikliğe ise Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından gitmek istiyordu. Ancak ikinci turda da sonuçlar ağır gelince, Başbakan’ı da içine alan geniş kapsamlı bir hükümet değişikliği kararı aldı. Son ana kadar korumak istediği Başbakan Ayrault ile daha fazla yoluna devam edemeyeceğine kanaat getiren Hollande, Ayrault’dan istifasını istedi. Sosyalist cumhurbaşkanı, sol seçmenin sandığa gitmemesi ve bir bölümünün de sağa kayması nedeniyle, parti içinde en sağ eğilimli isim olan İçişleri Bakanı Manuel Valls’i Başbakan atadı.

Hollande: ‘Sorumluluk benim’

Kararını televizyondan ekranlarından açıklayan Hollande, seçmenin verdiği mesajı aldıklarını ve yeni bir döneme girdiklerini söyledi ve yeni döneme yeni hükümetle devam edeceklerini kaydetti. Yenilginin sorumluluğunu üzerine aldığını da dile getiren Hollande, “Yeni hükümet mücadele hükümeti olacak. Eğitim, işsizlikle mücadele ve alım gücünü yükseltmek üç ana hedefimiz olacak” diye konuştu. Hollande, bakan sayısını azaltarak güçlü yetkilerle donatılmış “süper bakanlardan” oluşan yeni bir kabine kurarak, “sosyal-liberal” olmakla eleştirilen “Sorumluluk Paktı”nı hayata geçirmek istiyor.

Sol’un solunda isyan

Ancak, Valls’in Başbakan olmasına ilk itiraz hükümet içinden geldi. Yeşiller Partisi kadrosundan Şehircilik Bakanı olarak hükümete giren Cecile Duflot, Valls’in bu göreve getirilmesi durumunda yeni kabinede yer almayacağını açıkladı. Sosyalist Parti’nin ‘solun solu’ diye anılan radikal kanadı da Hollande’ın Başbakan seçimine kazan kaldırdı. Zira İspanya’nın Katalan bölgesinden gelen ve daha sonra Fransız vatandaşı olan 52 yaşındaki Valls’in, kendisi de göçmen olduğu halde Roman göçmenlere yönelik sert söylemleri ya da antisemitizm tartışmalarına şov niteliğindeki karşı çıkışıyla tepki çekmişti. Otoriter kişiliği, ekip ruhu ve kararlılığıyla tanınan Valls, anketlerde solun en popüler bakanı çıkıyor. Valls, fiziği, politik çizgisi ve politikada yükselişi nedeniyle Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye benzediği için “Solun Sarkozy’si” diye de anılıyor.
XS
SM
MD
LG