Erişilebilirlik

Fransa'da Polis Karşıtı Eylemler Güneye Sıçradı


Fransa'da 4 polisin Theo adlı 22 yaşındaki gence copla tecavüz etmesinin ardından başlayan ve 10 gündür şiddeti artarak devam eden protesto eylemleri Paris'in kuzey banliyölerinden güney banliyölerine de sıçradı. Müzik ödülleri sırasında iki zenci sanatçının "Theo'ya adalet" istemesi gündeme oturdu. Başbakan Bernard Cazeneuve tansiyonu düşürmek için insan hakları derneklerini toplantıya çağırdı.

Hafta sonu boyunca kuzey banliyöleri Bobigny, Aulnay Sous Bois, Clichy Sous Bois ve Argenteuil'e kadar inen protesto ve şiddet eylemleri pazar gecesi ilk kez güneydeki Essone bölgesine sıçradı. Gece Ulis kentinde devriye gezmekte olan bir polis aracına 30 kadar öfkeli genç saldırdı. Polislerin Ulis karakoluna sığınması da gençlerin öfkesini dindirmeye yetmedi. Gençler bir süre karakola saldırdıktan sonra civardaki otobüs duraklarını da kırdılar. Pazar gecesi çeşitli kentlerde yaşanan olaylarda 22 genç göz altına alındı.

Hükümet domino etkisinden korkuyor

Theo ve ailesi banliyö gençlerini yargıya güvenmeleri ve sakin olmaları çağrısı yapsalar da öfke dinmiyor. Özellikle olayı soruşturan polis müfettişlerinin "Theo'ya tecavüz edilmediği ve copun Theo'nun bedenine 10 cm. boyunca kazara girdiği" yönünde rapor vermesi öfkeleri daha da artırdı.

Fransız hükumeti, Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, eylemlerin bir türlü kesilmemesi nedeniyle, 2005 yılında olduğu gibi, olayların banliyö ayaklanmalarına kadar gidecek bir domino etkisi yaratmasından korkuyor.

İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, "Hükümet olarak kesinlikle bütün banliyö gençlerinin suçlu olduğuna, bütün polislerin de şiddet uyguladığına inanmıyoruz. Ama ne yıkıp döken gençlere, ne de görevini layıkıyla yerine getirmeyen polislere en ufak tahammül göstermeyeceğiz" dedi.

Başbakan Bernard Cazeneuve, LICRA ve SOS Racisme gibi insan hakları dernekleriyle biraraya gelerek alınması gereken yeni önlemleri tartıştı. Dernekler, polisin kimlik kontrolü sırasında kamera taşımasını, kimlik kontrolüne somut kuralların getirilmesini ve polisin formasyondan geçirilmesini istediler.

Sanatçılar protesto etti

Hafta sonu boyunca süren eylemlerin yanısıra "Fransa Müzik Ödülleri" töreninde iki siyah sanatçının Theo'ya destek vermesi de ülke gündemine oturdu. Başarılı kadın şarkıcı İmany, "Don't be shy" adlı şarkısını seslendirirken şarkının ortasında politik mesaj vererek, "Burada olmak bir ayrıcalık ama sorumluluğu da içeren bir ayrıcalık. Bizler sesi olmayanlara ses olmalıyız. Demokrasiyi kazanılmış bir hak olarak değil, her an kaybedilecek bir değer olarak korumalıyız. Elitlere, polise hesap sormalıyız. Adalet istemeliyiz. Theo için, Adama için ve konuşulmayan diğerleri için adalet istemeliyiz" diye konuştu.

Yine ödül alan genç şarkısı Jain'in başarılı klibini çeken Olivier Bassuet de, polislerin Theo'ya yönelttiği ırkçı sözcük "Bamboula"yı hatırlatarak, "Bizler Bamboula değiliz, hepimiz Theo'yuz ve adalete güveniyoruz" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG