Erişilebilirlik

Fransa'da İkinci PKK Operasyonu


Fransa'da İkinci PKK Operasyonu

Fransız polisi son yıllarda kademeli olarak arttırdığı PKK baskınlarına bir yenisini daha ekledi. Başkent Paris yakınlarında bulunan Villiers le Bel ve Evry banliyölerindeki Kürt derneklerine eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında Nedim Seven’in de bulunduğu altı kişi gözaltına alındı. Bu ay yapılacak ve Nedim Seven’in bulunduğu 18 sanıklı büyük PKK davasının arifesinde tırmanan operasyonlarda, akşam saatlerinde çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 21’e ulaştı.

Fransız terörle mücadele ekiplerinin Paris’in banliyölerinden Villiers le Bel ile Arnauville kentlerinde bulunan iki Kürt derneğine düzenlediği baskın her iki banliyö şehrini de adeta savaş alanına döndürdü. Polis ile operasyona karşı çıkan Kürtler arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Olaylarda 5’i ağır olmak üzere 10 kişi yaralandı, tren garı işgal edildi, toplu ulaşımda büyük aksamalar yaşandı, çöp tenekeleri ateşe verildi.

Baskınlar sonrasında ilk etapta ‘örgütün kasası’ olarak bilinen Nedim Seven, Bülent Atmaca, Gülay Aydemir, Ayhan Tayfur, Rahmi Arık ve soyadları bilinmeyen Deniz ve Halil adlı iki kişi gözaltına alındı. Dernekler önünde toplanan çok sayıda Kürt kökenli göstericinin karşı koyması nedeniyle tam beş saat süren Villiers le Bel operasyonunda yaklaşık 40 polis aracı, bir helikopter ve çok sayıda itfaiye aracı kullanıldı. Baskınlar sırasında güvenlik güçlerinin plastik mermi kullandığı öne sürüldü. Görgü tanıkları, 2007 yılındaki banliyö isyanlarından bu yana ilk kez bu kadar geniş çaplı bir polis operasyonuna tanık olduklarını söyledi.

Fransa İçişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre-Henry Brandet, basına yaptığı açıklamada, “Beş kişinin gözaltına alındığını, bunlardan üçünün PKK'nın Fransa'daki üç önemli yöneticisi” olduğunu söyledi. Brandet, operasyonun soruşturmayı yürüten terörle mücadele savcısının talimatı üzerine, terörle mücadele şubesi ekiplerince yapıldığını da belirtti. Sözcü, “PKK'nın terörist faaliyetlerde bulunduğu ve haraç toplayarak finansman sağladığı” yolundaki şikayetler doğrultusunda söz konusu soruşturmanın sürdüğünü de vurguladı.

Polis baskınlarını protesto etmek üzere Villiers le Bel ve Arnauville kentlerindeki Kürt dernekleri önünde toplanan Kürtlerle polisler arasında dün de yer yer çatışmalar yaşandı. 2007 yılında banliyö gençliğinin çıkardığı isyandan bu yana ilk kez böylesine büyük bir polis müdahalesi gören bölge halkı şaşkınlıkla olayları izlerken, bölgedeki banliyö tren duraklarında yolcular, “Bu durakta inmeyin,” diye uyarıldı. Protesto gösterileri ve çatışmalar sonrasında gözaltına alınların sayısı 21’e çıktı.

PKK’nın Avrupa’daki kasası olarak bilinen Nedim Seven, 23 Şubat 2007’de, ‘teröre mali kaynak sağlamak, organize suç ve kara para aklamak’ suçlarından mahkemeye çıkartılmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Bir süre sonra izini kaybettiren Seven, Ermenistan’a kaçma hazırlığı yaptığı sırada Roma’da yakalanmış, ardından da Fransa’ya iade edilmişti. Nedim Seven, konuşmacı olarak davet edildiği, 30 Mayıs günü Fransız Ulusal Meclisi’nde düzenlenen “Kürt sorununa hangi politik çözüm? ” başlıklı konferansa, parlamento girişinde polis engeline takıldığı için katılamamıştı.

Fransa’da 2007 yılından bu yana sürdürülen operasyonlarda göz altına alınan PKK’lı sayısı 150’yi aştı. Aralarında Nedim Seven’in de bulunduğu 18 PKK’lı hakkındaki toplu dava ise 20 Haziran’da görülmeye başlayacak.

XS
SM
MD
LG