Erişilebilirlik

Fransa’da İsrail-Filistin Barış Konferansı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülke ve örgütten toplam 28 temsilci Paris'te İsrail-Filistin barış sürecini yeniden harekete geçirmek için bir araya geldi. İsrail ve Filistin ise toplantıya katılmıyor.

Konferansın açış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail ve Filistinlilere, barışı seçme cesaretini göstermeye çağırdı. Hollande, iki taraf arasında sürdürülebilir bir anlaşmanın şartları için tüm bölge ülkelerini hesaba katmak gerektiğini söyledi.

John Kerry BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un da katıldığı bir görüşme sonrası gazetecilere açıklama yaptı ve ilerleyen aylarda İsrailli ve Filistinli temsilcilerin de katılacağı uluslararası bir konferans ihtimaline açık olduğunu söyledi. Kerry, görüşmelerin daha yeni başladığına ve böyle bir konferansın kesin olmadığına da dikkat çekti.

Kerry, aracı olduğu barış süreci görüşmelerinin Nisan 2014'te çökmesine rağmen, umudunu kaybetmiş değil. Kerry, tarafların birbiriyle görüşmeyi reddetmesine ve beyhude olarak nitelendirilmesine rağmen, barış ve güven içinde yan yana yaşayan iki halk ve iki devlet fikrine sadık kalmıştı.

İsrailliler ile Filistinliler arasında doğrudan görüşmeler beklenmese de Kerry yakın zamanda tarafların önünde sonunda müzakere etmek zorunda kalacağını söylemişti. John Kerry, “Bizim yaptığımız barışın gerçekten bir olasılık olduğunu göstermek için tarafları cesaretlendirmek” diye konuşmuştu.

Yakın zamanda aralarındaki şiddetin tırmanması ve tarafların Fransa önderliğindeki bu çözüm sürecine katılmamasına rağmen, az da olsa hala bir umut ışığı var. Zira hafta başında görevine başlayan aşırı sağcı İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, iki devletli çözümü desteklediğini söyledi.

Uzmanlara göre ise bu toplantıda gerçekten yeni fikirlere açık tartışmaların olması zor. Amerika'nın Sesi'ne konuşan Brookings Enstitüsü uzmanı Natan Sachs, toplantıda barış süreci için bazı kazanımlar olsa da çok beklenti içine girmemek gerektiği görüşünde.

Sachs, “ABD ve Fransa başta olmak üzere bir çok ülke bir ilerleme olması için çok istekli, İsrail'i de bu fikre çekebilirler ama ciddi bir atılım ya da barış sürecinde önemli bir ilerleme olasılığı fazlasıyla düşük” diyor. Sachs, İsrail'ın, çözümü dayatma olarak gördüğü için uluslarası bir konferans fikrine karşı çıktığını da hatırlatıyor.

İsrailli ve Filistinli yetkililer olmadan yapılan toplantının amacı, İsrail ile yan yana bir Filistin devleti için yeni müzakere parametreleri belirleyecek bir uluslararası konferansın önünü açmak.

Ortadoğu Dörtlüsü daha önce yayımladıkları bir açıklamada, bölgede sivillere karşı şiddetin artması ve Filistinlilerin binalarının yıkımındaki artış nedeniyle endişelerini dile getirmişti. Açıklamada, “Taraflar iki devletli çözümün varlığını tehlikeye atıyor” denmişti.

Dışişleri Bakanı John Kerry, Paris'te ayrıca Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault ile bir araya gelecek. İkili, IŞİD'le mücadeleyi ele alacak.

Paris'te Grevler Sel Tehlikesi ve İsrail-Fiistin Görüşmeleri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG