Erişilebilirlik

Fransa'da Hamile Kılığında Saldırgan Paniği


Noel ve yeni yıl kutlamalarının en popüler adresi olan Fransa’da, birbiri ardına saldırı girişimi haberleri yayınlanmaya başladı. Fransız polisi Noel öncesinde Orleans ve Montpellier kentlerinde iki ayrı terör saldırısını engelledi. Fransa’nın güney kenti Montpellier’de, İslam dinine geçen genç bir kadının sahte hamile rolüne girerek karnına alüminyum kağıtla yapıştırdığı patlayıcıyla intihar saldırısına hazırlanırken yakalandığı bildiriliyor. Orleans’da ise iki gencin Orleans polis ve jandarma binalarına saldırı hazırlığı yaptığı açıklandı.

Montpellier yerel gazetesi Midi Libre’in haberine göre, geçtiğimiz Pazartesi günü anti-terör polisi, Müslüman olmayı seçen Camille adındaki 23 yaşındaki genç kızın, hamile olduğu görüntüsü vermek için alüminyum kağıtla sahte karın yaptığını tespit etti. Camille’in intihar saldırısı hazırlığında olduğu ihbarını alan anti terör birimleri, Pazartesi gecesi genç kadının evine baskın düzenledi. Hamile kadınlara uygulanmayan X-Ray cihazlarından kolaylıkla geçebilmek için bu planı uygulayan genç kadın, alüminyum kağıt ve patlayıcı malzemelerini internet üzerinden sipariş etti. Polis patlayıcısı boşaltıldığı tahmin edilen sahte göbek düzeneğini genç kadının evinde bulunca Camille eşiyle birlikte göz altına alındı. Genç kadın, polise verdiği ilk ifadesinde sahte karın düzeneğini ‘terör saldırısı için değil, büyük mağazalarda hırsızlık yapmak için hazırladığını’ söyledi.

Yüklü mirasa rağmen cihat saflarında!

Son derece yüklü bir mirasa konan ve hırsızlık yapmaya ihtiyacı olmayan genç kadının ifadesini ‘hiçbir şekilde’ inandırıcı bulmayan Fransız polisi, genç kadın hakkında yaptığı araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı. Polis, Midi Libre gazetesine, ‘evinden çok ender dışarı çıkan ve çıktığında gözlerine kadar kara çarşafla kapanan genç kadının, son derece endişe verici bir radikallik seviyesinde cihatçı akımlara katıldığı’ bilgisini verdi. Evindeki bilgisayar taramasında genç kadının saatlerce IŞİD’in katliam videolarını izlediği ortaya çıkan genç kadının, internet üzerinden intihar saldırıları ve patlayıcılar üzerine de pek çok araştırma yaptığı ortaya çıktı. Camille’in, El Kaide ve Daeş’e ait yayınların bütün sayılarını da bilgisayarından izlediği anlaşıldı.

Fransız polisi, Camille’in yakınlarına sıklıkla ‘IŞİD, cihat ve şehit olma’ konusunda konuştuğunu, genç kadının çevresinin de tümüyle radikalleştiğini doğruladığını aktardı. İki gündür tutuklu bulunduğu hücresinde kesinlikle uzanmayan Camille’in sürekli ayakta ya da düzleri üzerinde durarak, dua ettiği belirtildi. Camille ve eşinin dosyası Paris anti-terör birimlerine devredildi.

Orleans’da saldırı engellendi

Öte yandan Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçtiğimiz hafta Orleans kentinde de bir başka saldırı girişiminin polis tarafından engellendiğini duyurdu. Cazeneuve, Suriye’de bulunan bir Fransız IŞİD mensubu ile temasta olan 23 ve 24 yaşındaki iki gencin, Orleans kentinde, polis ve jandarma birimlerine saldırı hazırlığında iken yakalandığını açıkladı.

Noel öncesi kiliselerde alarm

Noel’in yaklaşmasıyla saldırı girişimlerinde artış tespit eden Fransa İçişleri Bakanlığı, olağanüstü hal uygulamalarıyla zaten en üst seviyede alınan güvenlik tedbirlerinin daha da yoğunlaştırılması talimatı verdi. Cazeneuve, bütün valilik ve emniyet müdürlüklerine genelge göndererek, özellikle Noel ayinleri sırasında kiliselerde olağanüstü önlem alınmasını istedi. Fransız bakan, polis ve jandarmadan, IŞİD’in potansiyel hedefi olan kiliselerde, intihar saldırısı olasılığına karşı, ayinlerden önce çanta ve üst aramaları yapılmasını istedi.

Ayrıca bütün ülkede Noel öncesi kurulan Noel pazarlarının da olağanüstü güvenlik tedbirleriyle korunması talimatı verdi. Yeni yıl kutlamalarında her yıl 1.5 milyon kişinin Eyfel Kulesi etrafında ve Champs-Elysees’de toplandığı Paris’te de güvenlik önlemleri olağanüstü seviyeye çıkarıldı.

Kesik baş cinayetinin faili intihar etti

Öte yandan Fransa’nın Isere bölgesinde, Haziran 2015’te, patronunun kafasını keserek, kestiği başı, IŞİD bayrağıyla fabrikanın girişine asan Yassin Salhi, cezaevinde kendini asarak intihar etti. Charlie Hebdo saldırısının ardından, Fransa’da ilk kesik baş eylemini yaparak ülkeyi şoke eden Salhi, tutuklu bulunduğu Fleury-Merogis cezaevinde Salı gecesi hücresinde ölü bulundu. Salhi’nin, bir elektrik kablosuyla kendini asarak intihar ettiği açıklandı.

Fransa’yı sarsan kesik baş cinayetinin faili 35 yaşındaki nakliye şoförü Yassin Salhi, Saint-Quentin Fallavier kentindeki nakliye firmasının sahibi olan patronunun kafasını keserek, kesik başı, IŞİD bayrağıyla beraber, aynı bölgede nakliye yaptığı ‘Air Products’ adlı kimya fabrikasının demir parmaklı girişine asmıştı.

Patronunun kesik başıyla bir ‘selfie’ de çeken Salhi, arabasıyla kimya fabrikasının bariyerlerini kırarak içerideki gaz depolarını patlatmak isterken yakalanmıştı. Haziran ayı sonunda ‘terör örgütüyle bağlantılı cinayet, adam kaldırma, gönüllü şiddet uygulayarak işkence uygulama’ suçlarından yargılanmak üzere cezaevine konmuştu.

Evli ve çocuk sahibi olan Salhi, 2006-2008 yılları arasında Fransız polisinin potansiyel terör suçlarını izlediği ‘S fişi’ne girdi. Saldırının ardından hakkında araştırma yapılan Salhi’nin 2011 ve 2014 yılları arasında, Lyon merkezli selefi akımlara dahil olduğu tespit edilmişti. Salhi ise, polise ve yargıya verdiği ifadesinde, terör saldırısı iddiasını reddederek, eşi ve patronuyla sorunu olduğu için cinayeti işlediğini söylemişti.

XS
SM
MD
LG