Erişilebilirlik

Fransa'da Güvenlik Tartışması Büyüyor


Fransa'da kamuoyu araştırmaları şiddet olaylarından korkan halkın önemli bölümünün Sarkozy'nin sert tedbirlerini desteklediğini gösteriyor. Yasa girişimini sert dille eleştiren muhalefet ise Nazi yönetiminden bu yana göçmenlere böylesine sert politikalar uygulanmadığını dile getiriyor.

Avrupa'da yayılan yabancı düşmanlığı ve göçmenlere uygulanan sert tedbirler Fransa'da da yıllardır siyasetin önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, Fransa'nın güneyindeki Grenoble kentinde Kuzey Afrikalı bir göçmenin soygundan kaçarken Fransız polisi tarafından vurulması üzerine başlayan isyan tartışmaları alevlendirdi. Güvenlik güçlerine ateş açan göçmenler çok sayıda görevliyi yaraladı. Bunu takiben Roman göçmenlerin bir karakola balta ve sopalarla saldırması da hükümeti alarma geçirdi. Olayın ardından Grenoble kentine gelerek bir dizi sert önlem açıklayan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, şiddete bulaşan yabancıların vatandaşlıklarının ellerinden alınmasını içeren bir yasa hazırlayacaklarını açıkladı. Sarkozy, özellikle güvenlik güçlerine ateş açan göçmenlerin ellerinden pasaportlarının alınacağını dile getirdi.

Sarkozy'nin açıklamalarına muhalefetten ve insan hakları örgütlerinden sert tepkiler geldi. İnsan hakları dernekleri Anayasa karşısında göçmen ya da değil her vatandaşın eşit olduğunu ve herkese aynı yasaların uygulanması gerektiğini söyledi. Ana muhalefet Sosyalist Parti lideri Martine Aubry ise “Kanunlar tüm vatandaşlara eşit uygulanmalıdır. İktidar cumhuriyetin en temel değerlerini saptırıyor” dedi. Sarkozy'ye en sert tepki Eski Başbakan sosyalist poltiikacı Michel Rocard'dan geldi. Michel Rocard, “Nazi yönetiminden bu yana böylesine bir politik görülmedi. Suçlu çocukların ailelerini cezalandırmak, ya da göçmenlere ayrı yasalar uygulamak en son Vichy Hükümeti'nde ve Hitler yönetiminde görüldü” dedi. Michel Rocard, Sarkozy'nin aşırı sağ partilerin oylarını almak için bu tür tedbirler açıkladığını ancak, güvenlik gerekçesiyle korkutulan seçmenin Sarkozy'ye değil, aşırı sağ partilere oy vereceğini söyledi.

Hukukçular, tarihçiler ve Bernard Henry Levy gibi ünlü filozoflar ise “Sarkozy'nin çok ileri gittiğini” savunuyor. Siyasi gözl emciler halkın krizden sonra en önemli gündeminin güvenlik olduğunu belirterek, bölge seçimlerinde hezimete uğrayan Sarkozy'nin bu gerçeği gördüğünü ve güvenlik kozunu oynadığı yorumunu yapıyor.

Ancak anketler güvenlik söylemlerinin halk üzerinde etkili olduğunu ve Sarkozy'nin sert tedbirler alınması gerektiği fikrini desteklediğini gösteriyor. Hükümet yanlısı Le Figaro Gazetesi için yapılan bir anket halkın yüzde 80'inin sert önlemler alınmasını istediğini, yüzde 79'unun da çingene ve Roman çadırlarının boşaltılmasını desteklediğini ortaya çıkardı. Ankete katılanların yüzde 70'i ise, bir güvenlik görevlisini öldüren göçmenin elinden vatandaşlığının alınmasını destekledi.

XS
SM
MD
LG