Erişilebilirlik

Fransa’da Evde AIDS Testi Eczanelerde


Fransa Sağlık Bakanlığı, AIDS şüphesi taşıyan hastaların, doktor reçetesi olmaksızın, evde kendi kendilerine HIV testi yapabilmelerine olanak veren testleri satışa sundu. Hastalar, eczaneden reçetesiz olarak alabilecekleri testlerle en fazla yarım saat içinde AIDS virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenebilecek.

Fransa’da 15 Eylül’den itibaren 25-30 Euro fiyatla satışa sunulan testler, tıpkı gebelik testleri gibi yüzde 99.9 güvenilirlik oranı içeriyor. Bir damla kan alınarak yapılan test ile hastalar 15 dakika içinde sonuç alabilecekler.

Testler ‘şüpheli bir cinsel ilişkiden’ beş gün sonra yapılabilecek. Ancak doktorlar, kesin sonuç alabilmek için 3 ay beklendikten sonra yapılmasını öğütlüyor. Doktorlar 48 saatten kısa süreli virüs bulaşması şüphesi karşısında, hastaların beklemeden, acilen doktora ya da AIDS tarama merkezlerine başvurmaları gerektiğinin de altını çiziyor.

Sağlık Bakanı Marisol Touraine, "Bu testler, mevcut AIDS tarama testlerinin yerini alacak bir uygulama olmayacak, bunlara ek bir test olacak. Çoğunluğu erkek, ama yalnızca erkekler değil, bir hastaneye ya da bir derneğe giderek tarama yaptırmak istemeyen çok sayıda AIDS hastası var. Bunu yalnız başlarına yapmak istiyorlar. Yeni satışa sunulan testler bu hastaların ortaya çıkarılması için önemli” dedi.

Ancak bir grup sağlık uzmanı hastanın böylesine ciddi bir testi tek başına yapmasının doğru olmadığını, umutsuzluk nedeniyle yanlış kararlar alabilecekleri konusunda uyarıyor. Bakan Touraine ise, bunu önlemek için hali hazırda uygulamada olan “AIDS Bilgi Servisi” telefon hattının bulunduğunu, testlerin üzerinde de yazılı olan numaralardan telefon aracılığıyla hastaların yardım ve destek isteyebileceklerini vurguladı.

Testin yasallaşması için büyük çaba gösteren AIDS ile mücadele dernekleri hastaların olumsuz bir karar alması için bir neden olmadığını belirtiyor ve Sağlık Bakanı’na destek veriyor. Dernek yöneticileri, kendi kendilerine test yapmak isteyenlerin zaten internet üzerinden bilmedikleri marka testleri aldıklarına dikkat çekerek, en azından bu yöntemle sağlıklı testlerin alınmasının sağlanacağını kaydediyor.

AİDS France Derneği Başkan Yardımcısı Stéphane Calmon, “Bu hastalıkta erken teşhis çok önemli. Kendi kendine testleri yapan insanlar kime başvuracaklarını, kimi arayacaklarını da test üzerindeki bilgilerden görecekler” dedi.

Fransa’da her yıl 7 bin ila 8 bin arasında kişiye AIDS virüsü bulaşıyor.

Fransa, Amerika ve İngiltere’den sonra, dünyada bu testi yasallaştıran üçüncü ülke oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG