Erişilebilirlik

Fransa’da Deprem Üstüne Deprem


Fransa'da siyasi çalkantı durulmuyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın kazandığı başarı, ciddi bir siyasi depreme neden olmuştu. Bugün de adı yolsuzluk iddialarına karışan UMP Genel Başkanı Cope istifa etti

Fransa’da politik sular durulmuyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın zaferinin yarattığı depremin ardından şimdi de ana muhalefet sağ parti Halk Hareketi Birliği (UMP) Genel Başkanı Jean François Cope ve parti yönetiminin istifası ülkede deprem etkisi yarattı. Daha önce başbakanlık yapan UMP’nin üç ağır topu, Jean Pierre Raffarin, Alain Juppe ve François Fillon partiyi devraldı. Üç eski başbakan, partiyi, yeni liderinin seçileceği Ekim ayında yapılacak Genel Kurul’a hazırlayacak.

Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından, adı yolsuzluk iddialarına karışan UMP Genel Başkanı Jean François Cope, seçimlerin hemen ertesinde, parti yönetimiyle birlikte görevinden istifa etti. UMP’nin cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy’nin 2012 seçim kampanyasının miting masraflarını kampanya hesabına değil, sahte faturayla UMP’ye fatura ettirdiği ortaya çıkan Cope, önce kendisinin haberdar olmadığını açıkladı. Ancak miting organizasyonu yapan Bygmalion firması, partiden gelen, "ödeme yapmayız " tehdidi üzerine, faturayı kampanya hazinesine değil, UMP’ye gönderdiklerini kabul etti.

Bunun üzerine Cope, yardımcısı Jerome Lavrilleux’nün istifasıyla skandaldan sıyrılmak istedi. Lavrilleux, ağlamaklı bir sesle "Ödeme güçlüğü nedeniyle kararı kendisinin aldığını, bundan Sarkozy ve Cope’nin haberi olmadığını " söyledi. Ancak bu son çırpınışlar da Cope’yi kurtarmaya yetmedi. Parti içinden ağır topların da istifa çağrısına direnemeyen Cope, sonunda istifasını açıkladı. Cope’nin 21 milyon Euro’luk seçim mitingi masraflarını sahte fatura düzenleyerek partiye ödettiği öne sürülüyor. Anayasa Mahkemesi tarafından seçim hesapları onaylanmayan Sarkozy, "Sarkothon " diye adlandırılan bir kampanya başlatarak 11 milyon Euroluk açığı da UMP’li seçmenlere ödetmişti.

Ağır toplar yönetimi devraldı

Sarkozy’nin 2012’deki seçimleri kaybederek çekilmesinin ardından UMP, liderlik yarışı ve Sarkozy’nin adının da karıştığı skandallar nedeniyle dağılmanın eşiğine geldi. Bygmalion skandalı ile de iyice zayıflayayn partiyi, sağın 3 ağır topu, partinin 3 eski Başbakanı Alain Juppe, Jean Pierre Raffarin ve François Fillon partiyi devraldı. Üç eski Başbakan, partiyi Cope’den 15 Haziran’da devaralack ve Ekim ayında yapılacak kongreyi hazırlayacak. UMP kulislerinde şimdiden Cope’nin yerine geçecek isimler dolaşmaya başladı bile.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG