Erişilebilirlik

Fransa’da Çinli Öğrencilere Araçla Saldırı


Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentinde bir kişi aracını üç Çinli öğrencinin üzerine sürdü. AFP ajansının polis kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre öğrencilerden birinin durumu ağır.

Olayın ardından sürücü hemen yakalanarak gözaltına alındı. Saldırganın eylemi kasıtlı yaptığı belirtilirken isminin aşırılık yanlısı kişiler listesinde olmadığı ifade edildi.

Saldırıda yaralanan öğrencilerin üçü de yirmili yaşlarının başında. Bunlardan biri 23 yaşındaki bir kadın ve diğerleri ise 22 ve 23 yaşlarındaki iki erkek.

Fransa’da son dönemde IŞİD sempatizanı aşırılık yanlıları tarafından araçla birçok saldırı düzenlendi. Bu son olayda sürücünün kimlik bilgileri ya da saldırının arkasında yatan neden henüz açıklanmadı.

Poliste adi suçlardan kaydı var

BFM haber kanalı, sürücünün daha önce terörle bağlantılı olmayan suçlar işlediğini ve bu suçlar nedeniyle poliste kaydı olduğunu bildirdi. Saldırganın büyük psikolojik sorunları olduğu yönündeki iddialar da araştırılıyor.

Geçen yıl Temmuz ayında Fransa’nın aynı zamanda turizm merkezi olan Nice kentinde 19 tonluk bir kamyonu kalabalığın üzerine sürmüştü. Olayda 86 kişi hayatını kaybetmişti.

Fransa’da 2015’in başından bu yana IŞİD üyeleri ya da sempatizanları tarafından düzenlenen saldırılarda 240 kişi hayatını kaybetti.

Pazartesi günü ise Paris’te düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan saldırının ikinci yıl dönümü olacak.

XS
SM
MD
LG