Erişilebilirlik

Fransa’da Cihatçı Saldırı Paniği


Fransa’da Cihatçı Saldırı Paniği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

Irak’ta IŞİD’e karşı düzenlenen operasyona askeri destek verdiği için IŞİD tarafından doğrudan tehdit edilen Fransa, haftasonunda birbiri ardına yaşanan cihatçı saldırılarla sarsıldı

Noel tatiline başlayan Fransa’da haftasonnda birbiri ardına yaşanan iki cihatçı saldırı ülkede endişe yarattı. Geçtiğimiz Cumartesi günü Tours kentindeki Joue-les-Tours Karakolu'na saldıran 20 yaşındaki bıçaklı Brundili Bertrand Nzohabonayo adlı genç, “Allah-ü ekber” diye bağırarak 3 polisi yaraladıktan sonra öldürüldü. Pazar günü ise Dijon kentinde arabasını yayaların üzerine süren bir başka zanlı yine “Allah-ü-Ekber” diye bağırarak gerçekleştirdiği eyleminde 11 kişiyi ağır yaraladı. Cihatçı saldırılar ülkede zaten kırmızı seviyede alınan güvenlik önlemlerinin daha da arttırılmasına yol açtı.

Irak’ta IŞİD’e karşı düzenlenen operasyona askeri destek verdiği için IŞİD tarafından doğrudan tehdit edilen Fransa, hafta sonu birbiri ardına yaşanan cihatçı saldırılarla sarsıldı. Cumartesi günü Joue-les-Tours karakoluna elinde bıçakla gelen Bertrand 'Bilal' Nzohabonayo adlı 20 yaşındaki saldırgan, “Allah-ü-ekber” nidalarıyla karakoldaki polislere saldırdı. Bir polis memuru kulağından ağzına kadar uzanan derin bir kesikle yaralanırken, meslektaşlarını kurtarmaya gelen biri kadın 2 polis memuru da ellerinden ve vücutlarının çeşitli bölgelerinden yara aldı. Olaya müdahale eden 4’üncü polis memuru silahını kullanınca Bilal olay yerinde ölü olarak ele geçirildi. Olayın ardından polis karakollarındaki güvenlik önlemleri arttırıldı.

“Filistinli çocuklar adına”

Tours kentindeki saldırının hemen ardınan Pazar günü de Dijon kentinde bir zanlı, yine “Allah-ü-ekber ve Filistinli çocuklar için” diye bağırarak arabasını yayaların üzerine sürdü. Kentin ana caddesi Wilson Meydanı’ndan başlayarak yarım saat boyunca önüne çıkan yayalara çarpan zanlı, 2’si ağır, 13 yayayı yaraladı. Celaba adlı uzun elbise giyen saldırganın 40 yaşında olduğu ve psikolojik tedavi gördüğü belirlendi.

Yeni terörist profili

Tours’un yoksul banliyölerinden Rabiers bölgesinde yaşayan Brundi kökenli genç Bertrand Nzohabonayo, din değiştirerek islamı seçtikten sonra ‘Bilal’ adını aldı. Cihatçı saflarına katılan Fransız gençlerinin genel özelliklerini taşıyan Bilal, anne ve babasının boşanmasının ardından çeşitli küçük suçlara bulaşmış. Olaydan 4 yıl önce din değiştirerek İslam’ı seçen Bilal İnternet üzerinden kendi kendine radikalleşmiş. Tanık ifadelerine göre sakal bırakan ve “celaba” giyen Bilal'in, Facebook adresinde IŞİD’e ait belge ve metinlere yer verdiği ve saldırıdan 2 gün önce de IŞİD’in bayrağını Facebook hesabına koyduğu belirlendi.

Bilal’in 19 yaşındaki kardeşi Brice hakkında da, polis kayıtlarında cihatçı örgütlerle ilişkisi olduğu ve bir dönem Suriye’ye gitmek istediği yönünde kayıt bulunuyor.

Hollande, “devleti teyakkuza” çağırdı

Noel tatili öncesi düzenlediği son Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlara seslenen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “tüm devlet kurumlarını teyakkuzda olmaya” çağırdı. Hollande saldırılar nedeniyle “panik havası” ve “nefret ortamı” yaratılmamasına da özen gösterilmesini istedi.

İçişleri Bakanı: “Saldırı tehdidi ciddi”

Saldırının yaşandığı Joue-les-Tours Karakolu’nu ziyaret eden İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de, saldırıların terörist örgüt bağlantılı olup olmadığı konusunun soruşturulduğunu ve soruşturma sonuçlandırılmadan yorum yapılmamasını istedi. Cazeneuve, “Ama herkes bilmeli ki, Fransa’da cihatçı tehdidi ciddi ” dedi. Cazeneuve karakollardaki güvenlik tedbirlerinin arttırıldığını da doğruladı.

Fransa İçişleri Bakanı, 2013 yaz aylarından bu yana 5 terörist saldırının önceden tespit edeilerek engellendiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Suriye’de cihatçıların saflarında savaşan gençlerin sayısı 1.200’ü geçti.

XS
SM
MD
LG