Erişilebilirlik

Fransa’da Bir Doktor Corona Virüsü Nedeniyle Öldü


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da 562 kişinin ölümüne yol açan Corona Virüsü salgınında büyük dalganın başladığını söyledi. Macron, “Dalga burada, hala bu salgının bize yaşatacaklarının sonunda değiliz” dedi.

Haftalık Pazar gazetesi JDD’ye konuşan Macron, “Bu bir savaş ve daha sürecek. Önceliğimiz toplumun en kırılgan kesimlerini korumak. Sağlık sistemimizin kırılgan noktalarını güçlendirmek. Toplumumuzda stres yönetimi yapmak ve tabii bütün bunlar geçtikten sonra yaşayacağımız, reel ekonomideki derin kriz ile mücadele etmek” dedi.

Corona Virüsü’ne yakalanan doktor öldü

Virüsle mücadeleyi yöneten Sağlık Bakanı Olivier Veran, virüsle mücadele eden doktorlardan birisinin bu virüse yakalanarak yaşamını yitirdiğini açıkladı. Doktorun ailesine saygı nedeniyle çalıştığı bölge ve ismini açıklamayan Bakan Veran, sağlık personelinin maske açığı şikayetlerinin giderilmesi için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Ancak BFM TV haber kanalı doktorun virüsün ilk çıktığı ve çok sayıda vakaya rastlanan Oise bölgesindeki Compiegne Hastanesi Acil Servis’inde çalışan bir doktor olduğunu ve Lille Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Virsle mücadele eden sağlık ekibi içinde yer alan doktorun yaşamını yitirmesi sağlık sektöründe infial yarattı.

Sokağa çıkma yasağı uzatılacak

Ülkede durumun giderek ciddiyetini artırmaya devam edeceğini belirten Veran, halktan olabildiğince evlerinde kalmalarını istedi. Sağlık Konseyi’ne virüsün yayılma süresi ve 15 günlük sokağa çıkma yasağının yeniden uygulanıp uygulanmayacağı konusunda çalışmaları talimatını verdiklerini belirten Veran, konuya ilişkin kararı Pazartesi günü açıklayacaklarını dile getirdi.

Virüsün etkisinin ne kadar süreceği ve kaç kişiye bulaşacağına dair bir öngörüde bulunmanın imkansız olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “Bizim önceliğimiz hastanelerde yığılma olması nedeniyle, hastalar arasında tedavi için seçim yapmak zorunda kalmamak. Bu noktaya gelmemek için bütün gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Yatak ve maske eksiği için de olağanüstü çaba gösterdiklerini belirten Sağlık Bakanı, “250 milyon maske siparişi verdik. Çin ve diğer ülkelere de ek sipariş verdik” dedi. Veran ülkede 7 bini yoğun bakım olmak üzere toplam 20 bin yatak kapasitesi yarattıklarını dile getirdi.

Sıtma tedavisi ile aynı çözüm mü?

Sıtma tedavisinde etkili olan Klorokin içeren ilaçların Corona virüsünü engellemede de etkili olduğuna ilişkin tıbbi araştırmalar konusunda da Veran, “Kolorokin kullanımını deniyoruz. Etkili de olabilir, etkisiz de... Bunu açıklamak için 15 güne ihtiyacımız var. Eğer daha kısa sürede sonuç alırsak Fransızlar’a söyleyeceğim” dedi.

Fransa’da Corona virüsü nedeniyle 562 kişi yaşamını yitirdi, 14 bin 459 kişiye virüs bulaştı. Bunlardan 6 bini hastanede tedavi görüyor. Hastalardan 1525’i hasta ise yoğun bakımda tedavi altında.

XS
SM
MD
LG