Erişilebilirlik

Fransa’da 1 Mayıs Gösterilerine Şiddet Karıştı


Fransa'da sendikalar ve Sarı Yelekliler'in ortak 1 Mayıs eylemi, ağır şiddet olaylarına sahne oldu. Fransa'nın altı büyük sendika konfederasyonu ve Sarı Yelekliler'in yanı sıra, kapitalizm karşıtı Black Block grubu ve çevreciler de 1 Mayıs eylemine katıldı. Gösterilere, başkent Paris'te daha eylem başlamadan ve eylemin bitiminde yaşanan sert şiddet olayları damgasını vurdu. Polis ve göstericiler arasında yaşanan çatışmalarda 14'ü polis 38 kişi yaralandı, 330'u Paris'te olmak üzere 380 kişi de gözaltına alındı.

Aylardır Sarı Yelekliler eylemleri nedeniyle şiddet olaylarına sahne olan Fransa'da İçişleri Bakanı Christophe Castaner, bir gün önce, yaklaşık 2 bin kişilik Black Block militanının, gösterilerde şiddet olayları gerçekleştirecekleri istihbaratını aldıklarını açıkladı. Sarı Yelekliler ise, yoğun katılımla, Cumhurbaşkanı emmanuel Macron'a güçlü bir mesaj göndereceklerini duyurdu.

Özellikle başkent Paris'teki gösterlerde polis ve göstericiler arasında saatler süren ağır çatışmalar yaşandı. Şiddet ihtimaline karşı yalnızca başkent Paris'te 7 bin 400 polis ve jandarma görev yaptı.

Olaylar, göstericiler daha Paris’te Montparnasse Meydanı’nda toplanırken saat 13.00 sularında başladı. Göstericiler yürüyüşe geçmeden, gösterilerin başlamasına bir saat kala, kortejin başına geçen siyah giyimli ve maskeli 100 kadar genç, polisle çatışmaya başladı.

Eylemciler polise taş, şişe ve metal parçaları atarken, polis de göz yaşartıcı bomba ve basınçlı suyla yanıt verdi. Polisin zaman zaman göstericilerin arasına girerek, siyah giyimli ve maskeli Black Block militanlarını gözaltına aldığı dikkat çekti.

CGT'ye de gaz bombası

Paris'teki gösterilere katılan CGT Sendikası Genel Sekreteri Philippe Martinez ve bir grup sendikalı gösterici de gazdan nasibini aldı. Polisin ilk kez CGT'lilere gaz sıktığını dile getiten Martinez, bu durumu protesto ederek gösterileri terketti. Şiddet olaylarını kınadığını ancak, polisin göstericilere çok yakın pozisyon almasının da şiddet olaylarını artırdığını dile getiren Martinez "Her durumda, 1 Mayıs törenlerine geçen yıldan daha fazla katılım oldu. Bundan sonra Sarı Yelekliler ile birlikte yapacak işlerimiz var" dedi.

Olayların yatışmasının ardından başlayan yürüyüş sakin geçti. Yürüyüş boyunca göstericiler, bundan tam bir yıl önce, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un baş koruması Alexandre Benalla'nın 1 Mayıs gösterilerine katılan göstericileri dövmesi nedeniyle, Benalla ve Macron aleyhinde sloganlar attı. Marşlar ve şarkılarla hükümeti protesto eden göstericiler, kortej etrafında baraj kuran polise karşı da "Herkes polisten nefret ediyor" sloganları attı.

Ancak, gösterinin son durağı İtalya Meydanı'na ulaşıldığında çatışmalar yeniden başladı. Polisin meydana girişi kapatması üzerine U dönüşü yaparak Boulevard d'Hopital caddesi üzerinden geri dönen bir grup, bölge karakol binasına ve bir bankaya saldırdı, çöp bidonlarını ve bir şantiye römorkunu ateşe verdi. Yangın nedeniyle yükselen siyah dumana, polisin gaz bombası kullanması da eklenince, Paris semalarını ağır bir duman tabakası kapladı.

Polis ve göstericiler arasında ağır yaralılar

İtalya Meydanı ve girişinde yaşanan çatışmalar sert geçti. Olaylarda 14'ü polis, 24'ü gösterici toplam 38 kişi yaralandı. Bir polis memurunun kafasına gelen kaldırım taşı nedeniyle ağır yaralandığı ve yol üzerindeki hastaneye kaldırıldığı görüldü. Diğer yandan, bir kadın göstericinin gözünden ağır yaralandığı belirtildi. Göstericilerin, akşam 19.00'a kadar süren olayların ardından dağılmasıyla eylem sona erdi.

Polis müdahalesi ve havada uçuşan sert cisimlerden olayları güçlükle izleyen gazeteciler de payını aldı. Rus RIA Novosti muhabiri de basın yeleği ve kaskı olduğu halde polisin jopla kendisini dövdüğünü açıkladı.

Sabah eylemler başlamadan 350 Fransız gazeteci, Radio France aracılığıyla, polisin gazetecilerin mesleklerini yerine getirmesine yardımcı olmadığını ve polis şiddeti nedeniyle çok sayıda gazetecinin yaralandığını ve buna bir son verilmesini istedi.

Başkent Paris'in yanısıra, Lyon,Montpellier, Marsilya, Toulouse, Besançon kentlerinde de gösteriler özellikle dağılma saatlerinde yer yer şiddet olaylarına sahne oldu.

Rakamların Savaşı

Meydandaki çatışmaların yanısıra, polis ve göstericiler arasında katılım sayısı için de tam bir rakam savaşı yaşandı. CGT Cenel Sekreteri Philippe Martinez, Fransa genelinde 250 gösteri düzenlendiğini, geçtiğimiz yıl yapılan 1 Mayıs eylemine oranla katılımın daha yüksek olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı gösterilere Paris'te 28 bin, ülke genelinde ise 164 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Fransız medyası için sayım yapan özel Occurence firması, Paris'teki gösterilere 40 bin kişinin katılkdığını açıklarken, CGT Sendikası ise katılım rakamının Paris'te 80 bini, Fransa'da ise 310 bini aştığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG