Erişilebilirlik

Fransa’da Yeniden Bıçaklı Terör Saldırısı


Fransa’nın sahil kenti Nice’de, bıçaklı bir saldırgan, Notre-Dame de l’Assomption Katedrali’nin önünde ikisi kadın üç kişiyi öldürdü. Saldırgan yaralı olarak ele geçirilirken, soruşturmayı Terörle Mücadele Savcılığı üstlendi.

Sabah saat 09.00’da katedralin önüne gelen saldırgan, iki kadın ve bir erkeği elindeki bıçakla öldürdü. Katedrale dua etmeye gelen yaşlı bir kadın, katedral görevlisi yaşlı bir erkek ve yaralı olarak kaçmayı başaran bir başka kadın da karşı caddedeki kafenin önünde öldü.

Bir görgü tanığının polisi araması üzerine saat 09.10’da olay yerine ulaşan polisin ateş açması sonucu saldırgan omuzundan yaralı olarak ele geçirildi. İlk yardım ekiplerinin müdahalesiyle kurtarılan saldırganın sürekli olarak “Allahuekber” dediği belirtildi.

Fransa’da Yeniden Bıçaklı Terör Saldırısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Ağır yaralanan saldırganın 25 yaşlarında Kuzey Afrika kökenli olduğu belirtilirken, üzerinde kimliği olmadığı için henüz net bir kimlik tespitinin yapılamadığı belirtildi. Polise isminin “İbrahim” olduğunu söyleyen saldırgan, saldırıyı tek başına düzenlediğini de söyledi.

Saldırıya ilişkin soruşturmayı üstlenen savcılık, "terör örgütüyle bağlantılı cinayet" iddiasıyla soruşturma başlattı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, İçişleri Bakanlığı’nda kurulan kriz masasında bilgi aldıktan sonra Nice kentinde olay yerinde incelemelerde bulundu.

Macron, okul ve kilise gibi yerlerdeki güvenlik önlemlerini arttırma sözü verdi ve buralara takviye askeri koruma sağlanacağını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı, ülkedeki tüm ibadet mekanlarının önündeki güvenlik önlemlerini arttırdı.

Katolik Kilisesi ve İslam Konseyi kınadı

Tüm ülkede tepki yaratan saldırı, politikacıların yanısıra, hem Katolik Kilisesi hem de Fransa İslam Konseyi tarafından kınandı.

Fransa Katolik Kilisesi (CEF) Sözcüsü Hugues de Woillemont, "Bu, isim verilemeyecek saldırı karşısında son derece derin bir üzüntü içindeyiz. Bu terör kangreniyle savaşmak son derece büyük bir aciliyet içeriyor. Ama aynı zamanda, ülkemizde somut bir şekilde kardeşliğin de inşa edilmesi son derece acildir" dedi.

Fransa’nın etkili din adamlarından Versailles rahibi Pierre-Hervé Grosjean, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Saldırıdan derin üzüntü duyuyorum. Ama bize bu kadar alçakça saldıran bu İslamcı barbarlara karşı derin bir öfke de hissediyorum. Biz kurbanlar için dua etmeye devam edeceğiz. Ama siyasetçilerin rolü sadece çiçek ya da mum yakmak değildir. Onlar bizi korumak ve bu saldırganları yenmekle görevlidir” dedi.

Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM), resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da, "Saldırıyı bütün gücümüzle kınıyoruz. Kurbanlar ve kurban yakınlarıyla dayanışma ve yas duygularımızı paylaşmak için de, tüm Müslüman yurttaşları Hz. Muhammed’in doğumunu kutlamak için organize edilen mevlit etkinliklerini iptal etmeye çağırıyoruz" denildi.

Türkiye saldırıyı kınadı

Saldırı sonrasında Türkiye de olayı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, “Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Avignon ve Fransız konsolosluğuna saldırı

Öte yandan Fransa’nın Avignon kentinde, Nice saldırısından iki saat sonra, bir kişi elinde bıçakla polislere saldırmak istedi. Monfavet Mahallesi’nde saat 11.15’te meydana gelen saldırıda, polis saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi.

Aynı saatlerde Suudi Arabistan’daki Fransız konsolosluğu önünde görev yapan bir koruma da bıçaklı saldırıya uğradı.

Cidde’de Fransız Konsolosluğu çalışanına saldırı

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bıçaklı bir kişi Fransız Konsolosluğu’nun korumalarından birini hafif şekilde yaraladı. Fransa, Suudi Arabistan’daki vatandaşlarından her zamankinden daha fazla tedbirli olmalarını istedi.

Saldırının nedeniyle ilgili olarak polis henüz açıklama yapmadı. Ancak olay, Fransa’da bir öğretmenin öğrencilerine Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed karikatürlerini gösterdiği için başı kesilerek öldürülmesinin ardından yaşandı.

Suudi Haber Ajansı, polisin saldırganı yakaladığını ve saldırganın 40 yaşlarında bir erkek olduğunu bildirdi.Habere göre konsolosluğun yaralanan koruma görevlisi tedavi olmak üzere hastaneye kaldırıldı.

Fransa’nın Riyad’daki Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise haber ajansının verdiği bilgiler paylaşıldı ve Fransız diplomatik temsilciliğinin bu ‘‘nedensiz’’ saldırıyı ‘‘kınadığı’’ belirtildi.

Açıklamada vatandaşlardan her zamankinden daha fazla tedbirli olmaları istendi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada karikatürleri kınamış ve İslam’la terörün bağdaştırılması girişimlerini reddettiklerini bildirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG