Erişilebilirlik

Fransa Seçimlerinde Macron Zaferi


Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından genel seçimleri de Emmanuel Macron kazandı. Merkez sağ MODEM'le ittifaka giderek seçimlere giren "Cumhuriyet'e Yürüyüş" Hareketi, Meclis'teki 577 sandalye sayısından en az 360'ını elde ederek, 289 olan salt çoğunluk rakamının çok üzerinde bir sayıya sahip oldu.

Ancak seçmenin sandığa ilgisi hayli düşük oldu. Fransa genelinde kurulan 67 bin sandıkta oy kullanmaya davet edilen 47 milyon seçmenin yalnızca yüzde 42'si sandığa gitti. Katılım sayısının düşük olması da Fransız seçim tarihinde yeni bir rekor olarak kayda geçti. Geçtiğimiz hafta yapılan ilk turda seçmenin yüzde 48'i sandığa gelerek oyunu kullanmıştı.

Büyük sürpriz yaparak 1 yıl içinde kurduğu "En Marche/Yürüyüş" hareketini iktidara taşıyan Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı seçildikten bir ay sonra yapılan genel seçimlerde de Ulusal Meclis'e rekor sayıda milletvekili taşıdı.

Beşinci Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar kısa sürede kurulan bir hareket Ulusal Meclis'in yüzde 70'ine yakın bir çoğunluğunu ele geçiriyor.

Le Monde'un verdiği ve kesin olmayan ilk tahmini rakamlara göre, LREM ve MODEM ittifakı 355, sağ parti Cumhuriyetçiler 125, Sosyalist Parti (PS) 49, aşırı sağ Front National (FN) 8, radikal sol France Insoumise/Baş Kaldıran Fransa (FI) Hareketi de 30 milletvekili çıkardı.

Le Figaro'nun rakamlarına göre ise, yine tahmini sonuçlar ışığında, Ulusal Meclis'te LREM ve MODEM ittifakı 360, LR 133, PS 46, radikal sol FI 26, FN ise 6 sandalye kazandı.

Cumhuriyet tarihinin en genç cumhurbaşkanı olan Macron, parlamentoya da genç ve yeni isimleri parlamentoya taşıdı. İlk kez kadın parlamenter sayısı da yüzde 40 oranına yaklaştı.

PS lideri istifa etti, Marine Le Pen seçildi

Cumhurbaşkanlğı seçimlerini kaybeden aşırı sağ lider Marine Le Pen, bugüne kadar iki kez aday olduğu Hennin-Beaumont bölgesinden yüzde 58 oy alarak, ilk kez seçilmeyi başardı. Le Pen'in eşi Louis Alliot ve yine FN'den Meclis'te milletvekilli olan Gilbert Collard da seçildi. Le Pen, Meclis'te grup kurma hedefini ise gerçekleştiremedi.

Seçimlerin büyük kaybedeni Sosyalist Parti'nin Genel Sekreteri Jean Christophe Cambadelis ise, sonuçların açıklanmasının hemen ardından söz alarak PS Genel Sekreterliği'nden istifa ettiğini açıkladı.

Seçimleri kazanamazsa hükümetten düşme riskiyle karşı karşıya olan bakanlar Christophe Castaner, Bruno Le Maire'yle hakkında yolsuzluk iddiaları olan Richard Ferrand da seçilmeyi başardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG