Erişilebilirlik

Fransa Seçimlerinde Macron'a Siber Saldırı


Fransa'da özellikle son haftalarda gergin geçen seçim kampanyası WikiLeaks benzeri bir skandal ile son buldu. Seçim kampanyası sona ermeden bir kaç saat önce "MacronLeaks" etiketi ile Macron ve ekibinin kişisel ve profesyonel yazışmaları yayınlanmaya başlandı. İlk belirlemelere göre, belgeler 2003 ve 2017 yılları arasında paylaşılan onbinlerce e-mail, fotoğraf ve belgeyi kapsıyor.

Henüz belgelerin kim tarafından çalındığı bilinmemekte ancak dün akşam saatlerinde "4Chan" adlı forum sitesinde paylaşılmaya başlanan belgelerin izi sürülüyor.

Belgelerin yayınlanmasından 15 dakika sonra Trump yanlısı "Citizen for Trump" hareketinin üyesi Jack Posobiec, Twitter hesabından belgeleri paylaştı. Ardından da William Craddick'in "DisobedientMedia / Asi medya" sitesinden yayınlandı. Bu site daha önce de Macron'un Bahama adalarında off-shore bir bankada hesabı olduğu bilgisini yayınlamıştı. Belgeleri, ilk yayınlanmasından bir saat sonra Wikileaks de paylaşınca sızıntı tüm sosyal medyada duyuldu.

Wikileaks, "Macron ve ekibine ait çok sayıda belge yayınlandı. Bu 4Chan'in bir şakası olabilir. Kontrol ediyoruz" mesajını iletti. Ardından internet üzerinden "MacronLeaks" etiketi ile yayın yapmaya devam eden WikiLeaks, "MacronLeaks Fransız seçimlerini değiştirmez" ifadesine de yer verdi.

Macron'un ekibinden gece yarısı açıklaması

Belgelerin yayınlanması üzerine derhal harekete geçen Macron'un ekibi, gece yarısı yazılı bir açıklama yaparak, En Marche Hareketi'nin uzun süredir 'sürekli ve organize' bir şekilde internet korsanlarının saldırısına uğradığını belirtti. Açıklamada, "Elbette belgeler doğru ve bizi endişelendirecek bir durum yok. Ama şüphe yaratma ve yanlış bilgilendirme amaçlı sahte belgeler de eklenmiş. Tıpkı son Amerikan seçimlerinde olduğu gibi, seçim kampanyasının son saatlerinde yayınlanan bu belgeler demokratik istikrarsızlığı hedeflemektedir. Bu bilgileri doğrulamadan kullanmak isteyen medya kuruluşlarını uyarıyoruz" denildi.

Macron'un ekibinin başvurusu üzerine, Fransız Seçim Kampanyası Kontrol Komisyonu, Cumartesi sabahı, seçim yasaklarını da hatırlatarak, bu belgelerin içeriğinin yayınlanmaması uyarısında bulundu.

Rusya iddiası

Şubat ayında Ukrayna üzerinden, Nisan ayı başında ise Amerika üzerinden korsanların saldırısına uğradıklarını açıklayan Macron'un ekibi, bu saldırıların ardında Kremlin yanlısı Rus kaynaklarının olduğunu iddia etmiş, Kremlin ise iddiayı yalanlamıştı.

Macron'un hedef aldığı Russia Today ve Sputnik, Fransız aday aleyhinde "karalama ve iftira" iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Fransız yargısı ise daha önce Bahama adalarında Macron'a ait bir off-shore hesap bulunduğu iddiası üzerine soruşturma başlatmıştı.

XS
SM
MD
LG