Erişilebilirlik

Fransa Seçimleri Almanya'yı Karıştırdı


Fransa’da geçen Pazar yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda alınan sonuç ve sosyalist aday François Hollande’ın 6 Mayıs'taki ikinci turda Nicolas Sarkozy’e karşı favori gösterilmesi Berlin’de de geniş yankı uyandırdı. Başbakan Angela Merkel, Sarkozy’e kayıtsız şartsız desteğini yenilerken, Sosyaldemokrat SPD ise Hollande’ın seçilmesi durumunda Euro kullanan ülkelerde de yeni bir dönemin başlayacağını öne sürdü.

Gazetelerdeki yorumlarda ise Euro krizi kapsamında Merkel-Sarkozy ikilisinin aldığı katı önlemlerin Avrupa Birliği'ni sadece ekonomik değil, siyasi açıdan da değiştirdiği ve Fransa’daki seçim sonucu ile Hollanda’da hükümetin istifasının bununla doğrudan bağlantılı olduğu belirtiliyor. Sarkozy’nin ikinci turu kaybetmesi durumunda Merkel’in AB içinde Euro konusundaki pozisyonu ile yalnız kalacağını savunan yorumcular, Almanya başbakanının kendi konumunu güçlendirmek için yeni bir strateji arayışına girdiğini duyuruyor. Nitekim Almanya’nın en çok satan ve hükümet kaynaklarına yakınlığı ile bilinen bulvar gazetesi Bild, Merkel’in Mayıs ayında yapılacak eyalet seçimleri sonrasında koalisyon hükümetini bitirerek, erken seçimlere gideceğini bildiriyor.

6 Mayıs’da Schleswig-Holstein, 13 Mayıs’da da Kuzey Ren Vestfalya’da seçim yapılacak. Özellikle 18 milyonluk nüfusu ile Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’daki seçim Başbakan Merkel’in siyasi geleceğinin yanısıra Berlin’deki hristiyan-liberal koalisyonun devamı açısından da belirleyici olacak. Başbakana yakın çevreler, son eyalet seçimlerinde yenilgi üzerine yenilgi alan ve kamuoyu araştırmalarında oy oranı yüzde 5’in altında gözüken liberal FDP’nin Kuzey Ren Vestfalya’da parlamento dışında kalması durumunda, Merkel’in FDP ile Berlin’deki ortaklığı bitirme konusunda kesin karar verdiğini doğruluyor.

Alman Başbakanının genel seçimlerin planlandığı gibi 2013 yerine önümüzdeki sonbahar aylarında yapılması durumunda, başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin birinci parti konumunu sürdüreceğinden yola çıktığı ve bu şekilde SPD ile büyük koalisyon oluşturarak, kendi başbakanlığını dört yıl daha garanti altına almayı hedeflediği belirtiliyor. SPD’nin Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’a göre Merkel’i tedirgin eden ve erken seçime götürebilecek durum, Fransa’da sosyalist Hollande’ın olası zaferi sonrasında siyasi konjonktürün Almanya’da da sosyal demokratları iktidara taşıması ihtimali. Özoğuz, Merkel’in öncelikle kendi koltuğunu korumak için erken seçim kararı alabileceği görüşünde.

Almanya genelinde yapılan son anketlere göre Hıristiyan Demokratlar’ın oy oranı yüzde 35, SPD yüzde 26, Yeşiller yüzde 15, Korsanlar yüzde 10, Sol Parti ise yüzde 6 oranında. Bu sonuçlara göre, hükümet için gerekli çoğunluğu sadece Hıristiyan Demokratlar’la SPD’nin oluşturabileceği koalisyon bir araya getirebiliyor.


XS
SM
MD
LG