Erişilebilirlik

Fransa Roma Büyükelçisini Geri Çekti


İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun Sarı Yelekliler'le görüşmesinin ardından Fransa, Roma’daki büyükelçisini geri çağırdığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Fransa son aylarda İtalya’nın siyasi liderlerinin sürekli ve temelsiz saldırılarının ve çirkin açıklamalarının hedefi haline gelmiştir’’ denildi.

“İtalya’nın saldırılarının” 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana benzerinin görülmediği ifade edilen açıklamada, ‘’Anlaşmazlıkların olması ayrı, seçimle ilgili çıkarlar için ilişkileri manipüle etmek ayrı’’ ifadeleri kullanıldı.

1940 yılında İtalya Devlet Başkanı Mussolini, Fransa’ya savaş ilan etmişti.

İtalya'nın iki başbakan yardımcısı, popülist Beş Yıldız Hareketi'nin lideri olan Luigi Di Maio ve sağcı Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, göçmen politikaları nedeniyle sık sık eleştiriyordu. Macron’da2018 Haziran’ında Akdeniz’de kurtarılan göçmenleri İtalya’nın kabul etmemesine tepki göstermişti.

Son haftalarda Di Maio, Fransa’yı Afrika’da yoksulluğu körüklemek ve petrol çıkarları için Libya’da karışıklığı desteklemekle suçlamış, hatta Macron’un partisinin gelecek yıl Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kaybetmesini dilemişti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte is Davos Zirvesi’nde bir barda Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, ‘'Di Maio, Fransa’ya AP seçimleri öncesi kamuoyu yoklamalarında geriye düştüğümüz için Fransa’ya saldırma niyetinde. Çünkü düşmana ihtiyaç var. Siyasi kampanyada dostumuz Almanya. Bu nedenle Fransa’ya karşı kampanya yürütmek zorundayız’’ derken kameralara yakalanmıştı.

Di Maio son olarak, Paris yakınlarında Fransa'da hükümet karşıtı eylemler düzenleyen Sarı Yelekliler hareketinin iki lideriyle buluşmuştu.

Fransa’nın İtalya Büyükelçisi’ni geri çekmesi üzerine başbakan yardımcılarından Matteo Salvini’den daha yumuşak bir mesaj geldi. Salvini, Fransa’yla tartışmak istemediğini ve Macron’la görüşmekten memnuniyet duyacağını söyledi.

Yazılı açıklama yapan Salvini, ‘’Halklarımızın iyiliği için istekli ve yapıcı bir ruhla yeni bir sayfa açmaya hazırız’’ dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG