Erişilebilirlik

Fransa MED 7 Ülkeleriyle Akdeniz ve Libya'yı Konuşacak


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz ülkelerini Korsika adasında 10 Eylül'de MED 7 zirvesinde biraraya getiriyor. Toplantının gündeminde Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan kriz ve Libya'daki son durum var.

Macron'un ev sahipliğinde 7'ncisi yapılacak olan MED 7 zirvesine, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta, Yunanistan ve Portekiz katılacak. Elysee kaynaklarından edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB liderlerinin toplantısı öncesinde Türkiye'yi ilgilendiren her iki konuda da AB üyesi Akdeniz ülkelerinden bir uzlaşma çıkması için çalışacak.

Macron, Akdeniz ülkeleri arasında Libya ve Doğu Akdeniz'deki duruma ilişkin Türkiye'ye karşı bir fikir birliği sağlayarak, 24-25 Eylül tarihlerinde Brüksel'de yapılacak gayri-resmi liderler zirvesinde, ortak bir tavır sergilenmesini istiyor.

7 Akdeniz ülkesinin lideri MED 7 zirvesinde ayrıca, Avrupa ekonomilerini Corona virüsü salgını sonrasında ekonomiyi yeniden canlandırmayı amaçlayan yardım planı, İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) ve iklim politikalarını da ele alacak.

Berlin süreci ile Libya konusunda çözüm arayan, Türkiye-Yunanistan krizinde de arabulucu rolünü üstlenen Almanya ise, Akdeniz'e kıyısı olmaması nedeniyle zirveye dahil edilmiyor.

Macron-Miçotakis görüşmesi

Korsika toplantısına Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis de katılacak. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 10 Eylül'de yapılacak toplantı öncesinde Miçotakis ile baş başa görüşecek. Toplantı sonrasında ise basın toplantısıyla alınacak kararlar açıklanacak.

Bu arada Fransa'nın Yunanistan'a 18 adet Rafale savaş uçağı satması da gündemde. Fransa Cumhurbaşkanlığı kaynakları bu satışla ilgili sorulara, "Durumun hassasiyeti gözönünde bulundurulduğunda, Yunanistan'ın askeri varlığını güçlendirmesi gereği ortada" yanıtını vermekle yetiniyor.

Yunan hükümeti ise, "Yunanistan silah edinmeyi, kadrosunu güçlendirmeyi ve savunma sanayisini yenilemeyi düşünüyor" açıklaması yaptı. Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, gazetecilere verdiği demeçte, "Silahlı kuvvetlerimizi güçlendirmek için müttefiklerimizle görüşüyoruz" dedi.

Yunan medyası da Fransa’nın yanı sıra başka ülkelerle de savaş uçağı alımı için görüşmelerin sürdüğünü yazdı.

XS
SM
MD
LG