Erişilebilirlik

Fransa Mali’deki Vatandaşlarını Uyardı


Cumhurbaşkanı Hollande, müdahale için BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak bir kararı beklediklerini söyledi

Fransa, Mali’de İslamcı militanlarla ordu arasında çatışmaların artmasının ardından vatandaşlarından ülkeden ayrılmasını istedi.

Mali’nin başkenti Barnako’dan gelen haberlere göre, ordu İslamcı militanların eline geçen Konna kentini ele geçirmek üzere yeni bir operasyon başlattı. Operasyon hakkında bilgi verilmezken, görgü tanıkları, uçak ve helikopterlerin yakındaki Mopti kentine indiğini bildiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Mali’deki İslamcı militanlara müdahaleye hazır olduklarını, ancak harekete geçmek için Birleşmiş Millletler’in onayını beklediklerini söyledi. Hollande, İslamcılar’ın ilerleyişinin Mali’nin varlığını tehdit ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Mali’nin Fransa’ya ilettiği yardım talebini ancak BM Güvenlik Konseyi’nde alınacak bir karar çerçevesinde yanıtlayabileceklerini bildirdi.

Hollande’ın açıklamasından birkaç saat sonra Fransa Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına, başkent Barnako’da tarifeli uçuşlar aracılığıyla “geçici olarak” Mali’yi terk etmesi çağrısında bulundu. Amerikan büyükelçiliği de Amerikan vatandaşlarını Mali’ye seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Güvenlik Konseyi dün, Mali konusunu olağanüstü bir toplantıda ele aldı. Aynı gün Mali’deki isyancılar önemli bir kilit nokta sayılan Konna’yı ele geçirmişlerdi.

Konsey, Batı Afrika Gücü’nün derhal Mali’ye gönderilmesi çağrısında bulundu.
Mali Geçici Devlet Başkanı Dioncounda Traore, Fransa’dan isyancıları durdurmasını istemişti. Mali, eski bir Fransız sömürgesi. Diplomatik kaynaklar Traore’nin gelecek Çarşamba günü Paris’te Hollande ile görüşeceğini açıkladı. Bu arada görgü tanıkları, askeri uçak ve helikopterlerin Mopti havaalanına iniş yaptıklarını bildirdi. Bu uçak ve helikopterlerin hangi ülkeye ait olduğu açıklanmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG