Erişilebilirlik

Le Pen'in Önlenemez Yükselişi


Le Pen'in Önlenemez Yükselişi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçlarına göre liberal aday Emmanuel Macron ve aşırı milliyetçi göçmenlik karşıtı Marine Le Pen, iki hafta sonra ikinci turda yeniden karşı karşıya gelecek. Uzmanlar, birinci tur sonuçlarını, Fransız siyasetinde deprem olarak tanımlıyor. Nihai sonuçlara göre Macron yüzde 23,8, Le Pen’in de yüzde 21 buçuk oranında oy aldı. Seçimlerin ikinci turu 7 Mayıs’ta yapılacak.

Seçimlerin ikinci turuna katılmaya hak kazanan Marine Le Pen, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olma şansını yakaladı.

Le Pen’in ikinci turdaki rakibi, eski ekonomi bakanı 39 yaşındaki Emmanuel Macron. Macron, seçim öncesinde, halk desteği düşen Cumhurbaşkanı François Hollande’la bağlarını koparmıştı.

Macron, bir yıl içinde destekçileriyle birlikte Fransız siyasetini tamamen değiştirdiğini söyledi.

Fransa’nın modern cumhuriyet tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanlığı seçiminde başa güreşen iki aday, ülkedeki ana sağ ve sol partileri temsil etmiyor.

Le Pen’in cumhurbaşkanı olma ihtimali üzerine, solcu protestocular Paris sokaklarına döküldü. Polis olaylara müdahale etti.

Uzmanlara göre kimi kentli seçmenlerin Le Pen’e oy vermelerinin nedeni, kurulu düzene karşı duydukları öfke.

Le Pen, özellikle Müslümanlar’ın Fransa’ya göç etmesini durdurmak, Fransa’yı AB’den çıkarmak, istihdamı arttırmak istiyor.

Macron ise iş dünyasını ve Avrupa Birliği’ni savunuyor. Küreselleşmeden olumlu yönde etkilenen kentli orta ve üst sınıf, Macron’u tercih ediyor.

Fransa’nın Pazar günü değişim için oy verdiğine şüphe yok.

7 Mayıs, Fransa’da yeni bir devrin başlangıcı olacak.

XS
SM
MD
LG