Erişilebilirlik

Fransa BM İklim Konferansı’na Hazırlanıyor


Fransa BM İklim Konferansı’na Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Dünyanın üst düzey yetkilileri 30 Kasım’da Fransa’da başlayacak ve 2 hafta sürecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na hazırlanıyor. 20 yıldır süren müzakerelerden sonra bu zirvede, ülkeleri bağlayıcı, karbon salınımlarını sınırlayacak bir anlaşmaya imza atılması amaçlanıyor.

Fransa’da çevreciler, zirveden önce iklim konferansına hazırlık toplantısı yapılan binanın önünde, ülkenin batısında inşası planlanan yeni havalimanına karşı protesto gösterisi yaptı. Bazı göstericiler Fransa’nın, geçen hafta çevre kaygılarını neden göstererek, Keystone petrol boru hattını iptal eden Başkan Obama’nın yolundan gitmesi gerektiğini savundu.

Barthelemy Kamedeskas, “Burada Fransa’ya ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a, Dame-des-Landes havalimanı projesiyle ilgili benzer bir karar alması çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuşuyor.

Fransız liderler 60 ülkeden gelen heyetlerle yaptıkları 3 günlük toplantıda, iklim anlaşması ile ilgili uzlaşma noktaları aradı. En zor konulardan biri, gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir enerji kaynakları yaratabilmesine finansmanın nasıl sağlanacağıyla ilgili.

Etiyopya İçişleri Bakanı Hailemariam Desalegn, “Afrika’nın büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeli var. Bu potansiyeli bir an önce kullanmalıyız. Gelecek 10 sene içinde Afrika ülkelerinin tüm kırsal bölgelerine elektrik getirmesi ve Afrikalılar’a iyi iş imkanları sağlayarak Avrupa ve diğer ülkelere göçün önüne geçmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de küresel iklim değişikliği ve güvenlik arasındaki ilişkinin önemini vurguladı: “Örneğin Nijerya’ya bakarsak, iklim değişikliği Boko Haram’ı yaratmadı ama aşırı kuraklık ve hükümetin bununla başa çıkamaması, militanların ortaya çıkan siyasi ve ekonomik durumdan yararlanarak köyleri basmasına ve yüzlerce masum kız öğrenciyi kaçırmasına neden oldu.”

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Washington’da yaptığı bir konuşmada, karbon salınımlarını azaltmanın ekonomiye zarar vermeyeceğini söyledi: “Hiçbir şey yapmamanın maliyeti herhangi bir ekonomik veriyle ortaya konamayacak boyutta bir felakete neden olabilir.”

Başkan Obama’nın termik santrallardan salınan karbonu sınırlama planına karşı çıkanlar, bunun kömür madenlerinin yarattığı istihdamı yok edeceğini ve enerji fiyatlarını arttıracağını savunuyor.

XS
SM
MD
LG