Erişilebilirlik

Fransa Eski Cumhurbaşkanlarının Ayrıcalıklarına Tırpan


Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa'da sıkça tartışma konusu olan emekli cumhurbaşkanlarına yapılan yüksek ödemeler ve ayrıcalıkların kaldırılması konusunda adım atarak, kesintilere önce kendisinden başlayan bir kararname yayınladı.

Hollande'ın kararıyla, Fransızlara yılda 10 milyon Euro'ya mal olan eski cumhurbaşkanlarına yapılan devlet ödemelerinin önemli bir bölümü kesilecek. Hollande göreve geldiği ilk aylarda da kendi maaşını yüzde 30 oranında düşürmüştü.

Resmi gazetede yayınlanarak bugün yürürlüğe giren kararnameye göre, cumhurbaşkanlarına görevleri sona erdikten sonra eşlik eden çalışma ekibi ve koruma sayısı azaltılacak. Eski cumhurbaşkanlarına 65 bin Euroluk yıllık maaş, bir araç, iki şoför, bir lojman, 7 sekreterya, 2 ev asistanı tahsis ediliyor. Aynı zamanda Anayasa Konseyi üyesi olan eski cumhurbaşkanlarına bu görevlerinden dolayı 14 bin Euro aylık maaş ödeniyor.

Kararname ile bu ayrıcalıkların önemli bir bölümü kaldırılıyor. İndirim, Cumhurbaşkanlarının Elysee Sarayı'nı terketmesinden 5 yıl sonra uygulanacak. Yeni uygulamayla 7 olan sekreter sayısı 3'e, koruma sayısı da 1'e inecek. Ayrıca, yalnızca eski cumhurvbaşkanı olarak katıldığı toplantıların otel ve ulaşım masrafı ödenecek, özel yolculuklar karşılanmayacak.

Hollande'dan başlayacak

Yeni kararname, eski cumhurbaşkanları Valéry Giscard d'Estaing, Jacques Chirac ve Nicolas Sarkozy için uygulanmayacak, yalnızca 2012 yılından itibaren görevde olanları kapsayacak. Bu durumda devlet ödeneği kesilen ilk Cumhurbaşkanı, bizzat kararnameyi çıkaran Hollande olacak. Eski cumhurbaşkanlarının terörle mücadele ve OHAL uygulamasının zirvede olduğu bir dönemde korumaları alınmayacak.

Fransa'da uzun yıllardır emekli cumhurbaşkanlarına yapılan yüksek miktardaki devlet yardımı sorun oluyordu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Hollande, Sayıştay ve Danıştay başkanlarından, eski cumhurbaşkanlarının develete ne kadara mal olduğunu ve bu masrafların minimum seviyeye çekilmesi için gereken düzenlemeyi rapor etmesini istedi. Hollande'a raporunu sunan Sayıştay halen hayatta olan 3 eski cumhurbaşkanının devlete 10 milyon 300 bin Euro'ya mal olduğunu tespit etti.

XS
SM
MD
LG