Erişilebilirlik

Fransa'dan Türkiye'ye 22 Yıl Sonra İlk Devlet Ziyareti


François Hollande
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 22 yıl aradan sonra Fransa’dan Türkiye’ye ilk resmi devlet ziyaretini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. François Hollande, 27- 28 Ocak tarihlerinde yapacağı resmi ziyarette Avrupa Birliği yolunda 22’inci faslın açılmasıyla düzelme yoluna giren ilişkilerde ‘fiilen yeni bir sayfa açma ve ilişkilerde normale dönüş’ mesajı verecek. Hollande, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve İstanbul’da yaşayan Fransızlarla da bir araya gelecek.

Hollande Ankara’da Abdullah Gül ile bir araya gelecek. İki cumhurbaşkanı ortak protokol imza töreninin ardından basın toplantısı düzenleyecek. Hollande, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra, Gül’ün Çankaya Köşkü’nde onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.
Rakel Dink’le görüşecek

Ziyaretin ikinci gününde İstanbul’a geçecek olan Fransız Cumhurbaşkanı, iş dünyası ile ‘Ekonomik Forum’ toplantısında bir araya gelecek. Hollande’a 20’si büyük firmalar olmak üzere 50’ye yakın işadamı eşlik edecek. Hollande, Fransa’nın Japonlarla ortak girdiği Sinop’taki nükleer santral ihalesinin son imzasına ve Ulaştırma Bakanlığı’nın hızlı tren ihalesine büyük önem veriyor. Her iki ülkenin işadamları kendi aralarında toplanırken, Hollande da, Galatasaray Üniversitesi’nde öğrencilere hitap edecek. Fransa Cumhurbaşkanı, ziyaretin öğleden sonraki bölümünde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink’in eşi ile bir görüşme yapacak, Palais de France’da İstanbul’da yaşayan Fransızlarla bir araya gelecek. Hollande burada sanatçı Candan Erçetin’e kültür alanında iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı devlet nişanı takacak.

Neler konuşulacak?

Görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve diplomatik konular ele alınacak. Suriye, İran, Ortadoğu barış süreci gibi uluslararası dosyaların yanında Türkiye-AB müzakere sürecinin hızlandırılması, yargı ve polis krizi konularını da gündeme gelecek. Hollande Türkiye’nin AB ile müzakerelerin sürmesi gerektiği yolundaki tavrını Ankara’da da açıklayacak ancak, yeni bir başlık açılması konusu ele alınsa da, Hollande’dan bu yönde sürpriz bir adım gelmeyecek. Görüşmelerde iki ülke ilişkilerini geren ve Hollande’ın Ermeni diyasporasına ‘inkar yasasını yeniden getirme’ sözü, Paris’in ortasında işlenen 3 PKK’lı kadına ait cinayette gelinen son nokta ve Pınar Selek’in yargılanması konusu da ele alınacak hassas başlıklar arasında. Hollande’ın, Türkiye’de “Ermeni soykırımını” inkar edenlerin cezalandırılmasını içeren tartışmalı yasayı, AB’nin ‘soykırımların cezalandırılmasını içeren çerçeve kararını iç hukuka uygulayarak yeniden getirmeyi” planladığı, bunu da Türkiye’den hemen sonra, Mayıs ayında, ziyaret edeceği Ermenistan’da açıklayacağı konuşulmuştu. Ancak Türkiye gezisi nedeniyle Hollande’ın bu yasaya ilişkin çalışmaları 2014 sonuna ertelediği belirtiliyor.

Trierweiler ile ayrıldığını açıkladı

François Hollande ve Valerie Trierweiler
François Hollande ve Valerie Trierweiler
Hollande, Türkiye ziyareti öncesi 2 haftadır ülkeyi karıştıran ‘metres skandalına da son vermeyi tercih etti. Dünya medyasının birinci sayfasında yer alan Fransa’nın yanısıra tüm dünyada konuşulan Hollande’ın bir sinema oyuncusu ile gizli aşkının ortaya çıkmasının ardından resmi statüsü henüz belli olmayan eski first lady Valerie Trierweiler ile ayrıldığını duyurdu. Sevgilisinin başka biri ile birlikte olduğunu öğrenince sinir krizi geçirerek hastaneye kaldırılan Trierweiler, hastaneden çıkarak yine cumhurbaşkanlığına ait Versaille kentindeki Lanterne Şatosu’na çıktı ve ayrılmamakta kararlı olduğu mesajını verdi. Trierweiler üstelik first lady olarak destek verdiği Açlıkla Mücadele Derneği'nin (Action contre la Faim) Bombay'daki programına katılacağını açıklayınca Hollande, Ankara ziyareti öncsinde first lady’nin belirsiz statüsüne son verme kararı verdi. Hollande, Trierweiler’in destek vermediği bu ayrılığı tek başına, AFP Ajansı’na verdiği “Bayan Trierweiler ile paylaştığım ortak yaşama son verdim” dedi. Bu durumda Hollande Ankara’ya bekar cumhurbaşkanı, Trierweiler de Bombay'a ‘sıradan vatandaş’ sıfatıyla gidecek.
XS
SM
MD
LG