Erişilebilirlik

Fransa'dan Diyalog Çağrısı


Laurent Fabius
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Türk hükümeti Gezi protestocularına karşı sertlik ve belki de çürüme (kendi kendine çözülme) kartını” oynuyor diyerek, “Hükümeti diyalog kurmaya, tarafları da sükunet ve itidale davet ediyoruz” diye konuştu.

France 2 Televizyonu’nda “4 Verites” programına konuk olan Fabius, sunucunun “Bir Türk Baharı’ndan söz edebilir miyiz?” sorusuna, “Bir üzücü çatışmadan söz edebiliriz ve umarım bir an evvel olaylar yatışır. Ama Arap Baharı’na benzer bir Türk Baharı’ndan söz edemeyiz. Aynı şeyler değil. Arap devletleri ekonomik gelişme göstermiyor, Türk ekonomisi gelişme gösteriyor. Bin Ali, Mübarek gibi yöneticiler seçimle gelmedi, Erdoğan ise normal seçimle gelen bir lider. Ama gerçek olan demokratik bir itidal bulmaktır, bir an evvel bulunmasını umut ediyoruz” dedi.

Diyalog ve sükunet çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Salı günü Suriye konulu bir telefon görüşmesi yaptıklarını da anlatan Fabius, “Bana kendi görüşünden olayları aktardı. Ben de kendisine Fransa’nın pozisyonunu aktardım. Her yerde olduğu gibi, Türkiye’de de bir an evvel sükunetin sağlanmasını ve diyalog yoluyla çözüme gidilmesini istiyoruz. Demokratik bir sükunet bulunmak zorunda. Ve umut ediyorum bunu hızla bulurlar” dedi.

Yine bir soru üzerine Türk hükümetinin “sertlik ve çürüme kartını öne sürdüğünü” dile getiren Fabius, “Demokrasi’de diyaloğa gitmek gerekir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün istediği de buydu. Umut ederim bu yola gidilir” diye konuştu. Fabius, “Türkiye AB’den uzaklaşır mı?” sorusuna ise, “Zannetmiyorum. Ama Avrupa’nın görmeyi arzu etmediği bir dizi uygulama olduğu da bir gerçek” yanıtını verdi.
XS
SM
MD
LG