Erişilebilirlik

Fransa'da 2'si Türk 4 Kişi Gözaltında


Fransa'da IŞİD saldırılarına karşı yürütülen mücadele çerçevesinde operasyon düzenleyen polis aralarında Türk asıllı Ercan ve Aytaç B. kardeşlerin de olduğu dört kişiyi gözaltına aldı. Paris'in en hassas mahallesi 18. bölge ve en sorunlu banliyösü Seine-Saint Denis'de gerçekleştirilen operasyonlar, Youssef Ettaouja adındaki eski bir terör şüphelisi etrafında yürütüldü. Ettaouja'nın sahte bir kimlikle bir internet kafede Suriye'deki bir isimle bağlantı kurarak eylem hazırlığı yaptığı öne sürüldü.

Fransa İç İstihbarat birimi DGSI'nin istihbaratları çerçevesinde Paris'te yeni bir saldırı hazırlığında olduklarından şüphelenilen dört kişiden birisi olan kadın tutuklunun ise Youssef adlı şüphelinin kız arkadaşı olduğu belirtildi. Güvenlik birimleri dört şüphelinin de "radikal İslami örgütlere yakınlığı" nedeniyle poliste fişleri bulunduğunu ve Paris'te bir eylem hazırlığında olduklarını kaydetti.

Operasyonların hedefinde olan Youssef Ettaouja adlı kişinin 28 yaşında olduğu, cihat saflarına katılmak için 2012 yılında Suriye'ye gitmek isterken yakalandığı ve Mart 2014'te cihatçı faaliyetleri nedeniyle 5 yıl hapis cezası aldığı biliniyor. Paris yakınlarındaki Fresnes Cezaevi'nde kalan Youssef'in Ekim 2015'te cezasını tamamlayarak çıktığı ancak Paris saldırılarının ardından Şubat 2015’te ayında, olağanüstü hal uygulamaları çerçevesinde ev hapsinde tutulduğu da kaydediliyor. Zanlı hakkında 17 Ekim tarihinde "eyleme geçme" şüphesiyle soruşturma başlatılıyor.

İnternet kafeden Suriye ile temasa geçmiş

Soruşturma sonuçlarına ilişkin TF1 Televizyonu'nun ele geçirdiği bilgilere göre, Youssef Ettaouja adlı kişinin Fransa'daki cihatçı bir grubun lideri olduğu ve Suriye'de savaşmakta olan Fransız cihatçılarla bağlantısı olduğu ortaya çıktı. TF1'ın haberine göre Paris'teki internet kafelerden birine sürekli sahte bir kimlikle giden Youssef Ettaouja'nın Suriye'de savaşan 26 yaşındaki Fransız bir cihatçı ile temasa geçtiği ve eylem hazırlığı içinde olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınan iki Türk kardeş hakkında ise henüz bilgi sızmadı. Polis, anti-terör yasasıyla uzatılan gözaltı süresinden yararlanarak 4 tutukluyu 76 saat gözaltına tutabilecek.

DGSI yetkilileri dört tutuklunun, hemen eyleme geçmeseler de, terör tehdidi oluşturduklarını savunuyor. Şüpheli dört kişinin evlerine yapılan baskınlarda, açılmamış bir kutu Kalaşnikof kartuşu, bir kurusıkı tabanca, bilgisayar belgeleri, flash bellek ve para kasası bulundu.

Ancak zanlıların evlerinde, örgütsel doküman, saldırı planı ya da bir hedefe dair herhangi bir belge ele geçirilmedi.

Kızının adını da ‘Cihad’ koymuş

Youssef, 2012 yılında, Salahaddin ve Fares isimli iki arkadaşıyla birlikte, Gaziantep üzerinden Suriye'ye gitmek isterken, Fransa'da yakalandı. Kardeşi Hava Kuvvetleri’nden ayrılan Youssef ve arkadaşlarının bagajlarında, büyük titizlikle yerleştirilensilah kılıfları, operasyon yeleği, gece görüşü sağlayan dürbün ve kamera ele geçirildi. Youssef yargılandığı mahkemeye "Suriye'ye belgesel çekmek için gittiğini" söylese de mahkeme bu iddiaya inanmayarak, Youssef'e 5 yıl hapis cezası verdi.​

İçişleri Bakanı: ‘Tehdit devam ediyor’

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, 2016 yılı başından bu yana 74 kişinin tutuklandığını belirterek, "Her gün buna benzer tutuklamalar yapılıyor. Her gün yeni kontrollerimiz oluyor. Hemen bir saldırıya geçileceğine dair bilgiler vermeden önce emin olmak gerekir, bu tür açıklamalar yaparken çok dikkatli olunmalı. Son tutuklamalarla ilgili sorgulama sürüyor. Bundan önce bir açıklama yapılması doğru değil" dedi.

Cumhurbaşkanı François Hollande da, "Terör tehdidine ilişkin seviye hala çok yüksek. Son olarak Brüksel'de bunu gördük. Bu tutuklamalardan da bu anlaşılıyor. En yüksek seviyede dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

Hollande, Fildişi Sahilleri'ndeki terör saldırılarının da hedefinin Fransa olduğunu bildiklerini, bütün bunları göz önünde bulundurarak terörle mücadele ettiklerini kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG