Erişilebilirlik

Fransa'da Terör Saldırısı: 2 Ölü 12 Yaralı


Fransa'nın Strasbourg kentinde, tarihi Noel Pazarı yakınlarında gerçekleşen terör saldırısında iki kişi yaşamını yitirdi, 9'u ağır 12 kişi ise yaralandı. Paris Savcısı Remy Heitz, olayın terör saldırısı olduğunu, saldırganın "Allahüekber" diye bağırdığını ve poliste hem adi suçlardan hem de terör şüphesinden dolayı kaydı bulunduğunu açıkladı. Halen aranan saldırgan Cherif Chekatt'ın 1989 Strasbourg doğumlu ve Fransız vatandaşı olduğu, hırsızlık ve şiddet olaylarından poliste 27 ayrı sabıkası olduğu belirlendi.

Fransa'da terör bu sefer Avrupa'nın ve Fransa'nın sembolik kenti Strasbourg'u vurdu. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi binasına ev sahipliği yapan kentte hedef 1600 yılından bu yana 4 yüzyıldır 449 defa kurulan Avrupa'nın en büyük Noel Pazarı hedef alındı. Salı akşamı 19:50 sularında Noel Pazarı'nın hemen yanındaki Rue des Orfevres'de ilk saldıryı gerçekleştren zanlı ardından Pond Corbeau, son olarak da Guttenberg Meydanı'na geçerek, kalabalığa rastgele ateş açtı. Elinde bir silah ve bıçakla saldıran Cherif Chekatt, bir kaç dakika içinde iki kişiyi öldürdü, 9’u ağır 12 kişiyi ise yaraladı. Yaralılardan birinin beyin ölümünün gerçekleştiği açıklandı.

Strasbourg kent meydanında devriye gezen askerlerin ateş açması sonucunda kolundan yaralanan saldırgan bir taksiye atlayarak kaçmayı başardı. Gece 21.00'den itibaren 200 jandarma ve 420 polis, Europol ve Alman polisiyle işbirliği içinde zanlıyı arıyor. Polis, zanlının oturduğu binaya baskın düzenlerken, babası ve 2 kardeşinin de aralarında bulunduğu 4 kişiyi ifade için gözaltına aldı. Zanlı'nın Almanya'ya kaçmış olabileceği belirtiliyor.

Olay yerine giden İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Kente merkezinde bir saat boyunca süren saldırıda, zanlının 3 noktada ateş açtıktan sonra asker ve polisle iki kez çatıştığını, ancak kalabalıktan faydalanan saldırganın yaralı halde bir taksiye binerek kaçmayı başardığını söyledi.

Savcı Remy Heitz : "Terör saldırısı"

Saldırıya ilişkin ilk bulgular ışığında basın toplantısı düzenleyen Paris Savcısı Remy Heitz, "Terörizm bir kez daha ülkemizi vurdu. Görgü tanıklarının ifadesinde saldırganın 'Allahüekber' diye bağırması, terör kaydı bulunması, radikal cihatçı gruplara yakınlığı ve sabıka kaydı gözönünde bulundurularak olay hakkında terör soruşturması açılmıştır" dedi.

27 ayrı suçtan sabıkalı

Polis, olayın hemen ardından, yüklü bir sabıka kaydı bulunan saldırganın kimliğini hızla tespit etti. Paris Savcısı Remy Heitz de saldırganın profili hakkında daha geniş bilgi verdi. Buna göre, 1989 Strasbourg doğumlu Cherif Chekatt, 29 yaşında ve Fransız vatandaşı. Çok küçük yaşlarda suça bulaşan Chekatt'ın, 27 ayrı adi suçtan poliste kaydı bulunuyor. Almanya, İsviçre ve Fransa'da çeşitli şiddet ve hırsızlık suçu işleyen Chekatt, 2015'te hırsızlıktan cezaevine girdiğinde cihatçı gruplarla tanışarak radikalleşti. Fransız iç istihbarat birimi DGSI'nin 2016 yılında terör şüphelilerini izlediği "S Fişi'ne" (Güvenlik Fişi) giren zanlı, 2017'de Almanya'da yakalanarak bir yıl cezaevinde yattıktan sonra, Fransa'ya iade edildi.

Polis, 2017'de işlediği bir hırsızlık suçu nedeniyle yürütülen soruşturma çerçevesinde, saldırının yaşandığı Salı sabahı Chekatt'ın evine bir baskın düzenledi. Zanlıyı evde bulamayan polis, baskında bir silah, bir el bombası ve av bıçağı olarak tanımlanan kesici aletler buldu. Polisten kaçmayı başaran Chekatt, aynı akşam Strasbourg'da Noel Pazarı'na saldırı düzenledi.

Çok sayıda ağır yaralı

Zanlının ağır silah kullandığı saldırıda iki kişi olay yerinde yaşamını yitirdi. Hastaneye kaldırılan 13 yaralıdan 8'inin durumunun, baş ve göğüs hizasından aldıkları ağır kurşun yaraları nedeniyle ağır olduğu belirlendi. Paris Savcısı Remy Heitz, iki kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kurbanın beyin ölümünün gerçekleştiğini, hastanede tedavisi süren 12 yaralının 8'inin ise durumunun ağır olduğunu dile getirdi.

Strasbourg Belediye Başkanı Roland Reis, yaşamını yitirenlerden bir kişinin Taylandlı bir turist olduğunu, kurban ve yaralılar arasında çocuk olmadığını açıkladı. Kentin bir gün yas tutacağını açıklayan Reis, Noel Pazarı'nın kapandığını, kültürel ve sportif etkinliklerin iptal edildiğini, halkın zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamasının istendiğini kaydetti.

Komplo teorileri

Terör saldırısının, ülkede haftalardır süren ve 5'inci büyük gösteriye hazırlanan Sarı Yelekliler Hareketi'nin söndürülmeye çalışıldığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle çok sayıda komplo teorisi üretildi. Twitter üzerinden yapılan yorumlarda bu saldırının Sarı Yelekliler eylemlerini yasaklamak için, "hükümet tarafından sahneye konan bir mizansen olduğu" görüşleri yayıldı.

Sarı Yelekliler'in sözcülerinden, sosyal medya fenomeni Fly Rider kod adlı Maxime Nicolle, Facebook Live yayınında, "Bana birisi açıklasın, terör saldırısı neden akşam 8'de, sokakta üç kişinin olduğu bir saatte yapılıyor, bu şahıs neden milyonlarca kişinin bulunduğu Champs Elysees'de kendini patlatmıyor" diye konuştu. Bazı internet kullanıcıları da, "Hükümet hemen üzerine atladı ve acil durum ilan etti. Artık Sarı Yelekliler'in eylemlerini de yasaklarlar" ya da "Tesadüfe bakın ki saldırgan 2 kez polisle çatıştığı halde yakalanmadı ve kaçmayı başardı" gibi yorumlar yer aldı.

France İnter Radyosu'na konuşan Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı, eski istihbarat şefi Laurent Nunez, "Bu sözler karşısında çok öfkelendim. Nasıl böyle şeyler söylenebilir? İnsanlar öldürüldü, iki kişi hayatla ölüm arasında savaşıyor, onca yaralı var. Bunlar açıkça komplo teorileri" dedi.

Sarı Yelekliler'in en çok örgütlendiği Fransa Öfkeli (La France en Colere) adlı site bu tür yorumlara sayfalarında yer vermeyeceklerini bildirdi.

Haber kanallarına konuşan Sarı Yelekliler ise "Olay çok acı, üstelik Noel öncesi. Ama bunun Sarı Yelekliler ile bir ilgisi yok. Hareket devam edecek. Cumartesi günü eyleme devam edeceğiz" diyerek eylemde kararlı olduklarını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG