Erişilebilirlik

Fransa'da Polis Döven Boksör Teslim Oldu


Sarı Yeleklier Yılın İlk Eylemine Sert Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Fransa'da Sarı Yelekliler Hareketi'nin 8'inci eylemine damgasını vuran boksör eylemci avukatıyla beraber polise teslim oldu.

Orsay Müzesi önündeki Senghor köprüsü üzerinde 4 polisi yalnızca yumruklarıyla geriletmeyi başaran ve bir polisi kıyasıya yumruklayan Christophe Dettinger adlı şampiyon boksör, görev başındaki 2 polis memuruna şiddet uygulama suçundan aranıyordu.

Dettinger teslim olmadan önce, "Gaz yemekten bıktım ve kendimi tutamadım" diyerek davranışını savundu.

Bu arada, Toulon kentindeki eylemlerde bir göstericiyi duvara sıkıştırarak kafasını yumruklayan, üst düzey polis memuru Didier Andrieux hakkında da iç soruşturma açıldı.

Sarı Yelekliler eyleminde geçen Cumartesi günü yaşanan şiddet olayları sırasında polisleri yumruklayan görüntüleriyle ülke gündemine oturan boks şampiyonu Dettinger, polisin arama emrine uymayarak saklanıyordu. Geçen Pazar sabahı Massy kenti yakınlarındaki evine baskın düzenleyen polis, Dettinger'i evinde bulamadı.

Eski boksör Dettinger'in dövdüğü iki polis suç duyurusunda bulunurken, ağır yumruklara hedef olan polis memuru da 15 gün rapor aldı.

Antrenöründen 'teslim ol' çağrısı

Cumartesi gününden bu yana kaçan Dettinger'in antrenörü Jacky Trompesauce, televizyon ekranlarından aranan boksöre teslim olması çağrısı yaparak, "Telefonundan ulaşmaya çalıştım ama yanıt vermedi. Christophe son derece yumuşak bir kişidir. Videoyu izlediğimde, inanamadım, kendi kendime 'mutlaka zorda olan insanları kurtarmak için bunu yapmıştır, özellikle gaz sıkılan kadınları gördü ve böyle bir davranış içine girdi' diye düşündüm. O nedenle kendisine avukatıyla beraber bir an evvel polise teslim olmasını ve davranışını açıklamasını öneriyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner Twitter hesabından, "Seghor geçidinde görev başındaki polislere büyük bir şiddetle saldıran şahıs, polise teslim olmuştur. Şahıs derhal gözaltına alınmıştır ve bu davranışına ilişkin yargıya hesap verecek" sözleriyle haberi doğruladı.

Teslim olmadan önce: "Gaz yemekten bıktım"

Dettinger, polise teslim olmadan önce Sarı Yelekliler'e hitaben hazırladığı bir video kaydında kendisini savundu. "Sevgili Sarı Yelekli dostlar" diyerek sözlerine başlayan boksör, "Cumartesi günü tüm gün eylemlere katıldım. Kendim için, emekliler, gençler, çocuklarımın geleceği için gittim oraya. Cumhurbaşkanı, bakanların söylemlerini, bizi gaza boğmasını gördüm. Ne aşırı sağcıyım ne de aşırı solcuyum. Ben Fransız’ım ve bundan dolayı gurur duyuyorum. Ülkemi seviyorum. Eşimle, arkadaşımla oradaydım, gaza boğulmaktan dolayı bıktım. Polisin insanlara tavırlarını gördüm, sürekli gaza boğdular, kötü muamele ettiler. Biliyorum ki yanlış yaptım, ama uygulanan şiddet karşısında dayanamadım. Ben bir Sarı Yelekli’yim ve halkın öfkesini taşıyorum. Kendimi savundum. Sarı Yelekliler, barışçıl bir şekilde hep beraber devam edelim. Lütfen, lütfen devam edelim" dedi.

Sosyal medyada yıldız oldu

Gettinger'in Léopold-Sédar-Senghor köprüsü üzerinde polisleri kıyasıya yumrukladığı video görüntüleri 2 günde 5 milyona yakın kişi tarafından izlendi. Sarı Yelekliler Hareketi'nin Facebook sitesi "La France est en Colere /Fransa Öfkeli" adlı sitede Dettinger'e destek ve teşekkür mesajları yağdı. Sarı Yelekliler, "Bu beyefendiye büyük teşekkürler", "Dettinger'e destek olalım" "günün adamı" mesajlarıyla destek verdi.

"Massy çingenesi" (Gitan de Massy) lakabıyla tanınan 37 yaşındaki Christophe Dettinger, 1,90 m. boyunda ve 92 kilo. Dettinger, 2007 ve 2008 yıllarında, hafif siklet (90 kg) boks şampiyonasında iki kez Fransa şampiyonu oldu. Boksu bırakan Dettinger'in halen Essone Belediyesi'nde çalıştığı belirlendi

Gösterici döven polis şefi

Bu arada tıpkı Dettinger gibi Toulon kentinde bir göstericiyi yumruklarla döven polis şefi Didier Andrieux hakkında da 'polis polisi' adı verilen IGPN teşkilatı iç soruşturma başlattı. Bir göstericiyi duvara yaslayarak kıyasıya dövdüğü görüntüleri yayınlanan Andrieux'nün daha önce de bir meslektaşının yüzüne yumruk attığı için ceza aldığı belirlendi. Andrieux'nün bu yıl başında dağıtılan Legion d'Honneur ödülüne layık görüldüğü de ortaya çıktı.

Sarı Yelekliler sosyal medya üzerinden videoyu paylaşarak, Dettinger'e ceza verilip, polis şefine ayrıcalık tanınmaması uyarısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG